Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Restrukturyzacje i postępowania upadłościowe

  • Dodano: 2020-09-24 07:15, aktualizacja: 2020-09-25 13:41

Postępowanie restrukturyzacyjne i upadłościowe należą do jednych z trudniejszych postępowań sądowych w Polsce. Ich głównym celem jest uratowanie lub zakończenie określonej działalności gospodarczej, z jak najmniejszym negatywnym skutkiem dla przedsiębiorcy i jego wierzycieli. Czy w takich sprawach potrzebna jest jednak pomoc prawnika? To pytanie zostało też częściowo poruszone w artykule na portalu mojegliwice.pl - https://mojegliwice.pl/is,prawo-nieruchomosci,270925,827839.html

Pomoc prawna kancelarii

Kancelarie prawne świadczą szereg różnych usług, wśród których można odnaleźć m.in. pomoc w zakresie postępowania restrukturyzacyjnego oraz upadłościowego. Problemy finansowe przedsiębiorstwa wymagają bowiem zastosowania jednej z powyższych procedur.

Gdzie jednak znaleźć kancelarię, która będzie specjalizowała się w sprawach z zakresu postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego? Najszybciej oczywiście w internecie – np. na stronie inlegis-gliwice.pl

Restrukturyzacja a upadłość

Postępowanie restrukturyzacyjne ma na celu naprawienie działalności, która stała się nierentowna. W praktyce może ono przybierać wiele różnych form i zwyczajowo wiąże się ze znacznymi ograniczeniami względem określonego przedsiębiorcy. Z drugiej strony pozwala na uniknięcie ogłoszenia upadłości, skutkiem czego dana działalność może być kontynuowana.

Postępowanie upadłościowe jest z kolei procedurą sądową, która zamierza do zamknięcia określonej działalności oraz spłacenia możliwe jak największej liczby wierzycieli. Wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu różnych obowiązków formalnych. Pojawia się tak naprawdę wtedy, gdy restrukturyzacja przedsiębiorstwa jest już niestety bezcelowa.

Powyższe postępowania zawsze wymagają sporządzenia odpowiednich pism procesowych i zainicjowania sprawy sądowej. Wybór postępowania restrukturyzacyjnego lub upadłościowego powinien być uzależniony od porady specjalisty, który podpowie jakie rozwiązanie będzie najlepsze w danym wypadku. Wymaga to oczywiście posiadania nie tylko stosownej wiedzy, ale przede wszystkim doświadczenia pozwalającego na obiektywną ocenę sytuacji finansowej i prawnej danego przedsiębiorstwa. Takie usługi mogą zagwarantować wyłącznie kancelarie prawne specjalizujące się w sprawach gospodarczych.

Czy restrukturyzacja lub upadłość wymaga obecności prawnika?

W rzeczywistości ani postępowanie restrukturyzacyjne, ani upadłościowe nie wymaga od przedsiębiorcy, aby posiadał on profesjonalnego pełnomocnika. Z drugiej jednak strony tego rodzaju sprawy są nie tylko bardzo sformalizowane, ale po prostu trudne i złożone. Wsparcie doświadczonego adwokata lub radcy prawnego jest więc w zasadzie standardem w przypadku dokonywanych restrukturyzacji lub ogłaszania upadłości.

Polecamy również:

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.