Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Zwiększono kwotę dofinansowania remontu pałacu Dietrichsteinów

  • Dodano: 2022-05-02 06:30, aktualizacja: 2022-05-01 20:01

Ponad 11 mln zł - tyle środków zewnętrznych w 2018 r. miasto zdobyło na kompleksową modernizację jednej z pierwszych budowli w stylu klasycystycznym w Polsce.

Na parę miesięcy przed ponownym otwarciem pałacu Dietrichsteinów udało się zwiększyć kwotę dofinansowania o niemal 4 mln zł.

Kilkunastomilionowe dofinansowanie

W najbliższych kilku miesiącach pałac Dietrichsteinów będzie wyposażany, przygotowane zostaną również wystawy stałe i czasowe oraz zaplanowane zostaną wydarzenia, które będą odbywać się w tym obiekcie. Praca nad projektem trwała wiele lat. W modernizację budynku miasto zainwestowało ponad 18,5 mln zł, z czego dotacja unijna pozyskana w 2018 r. to 12 mln zł wraz z środkami krajowymi. Przed ponownym otwarciem planowanym na lipiec, udało się zwiększyć kwotę dofinansowania o niemal 4 mln zł. Pełna kwota wynosi obecnie 15 116 565, 83 zł w tym 13 525 348, 38 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i 1 591 217, 46 zł z budżetu państwa.

 - Niedawno informowałem, że czekamy na ewentualne wsparcie, jeśli będą oszczędności w Zarządzie Województwa Śląskiego. Dziś możemy ogłosić, że udało się zwiększyć kwotę dofinansowania o niemal 4 mln zł. Jest to kolejna dobra informacja. Stworzyliśmy atrakcyjne miejsce spotkań kulturalnych i wypoczynku dla wszystkich wodzisławian. Czekam na moment, w którym mieszkańcy będą mogli korzystać z tego pięknego budynku oraz realizować swoje pasje - mówi prezydent Mieczysław Kieca.

Prace

W ramach projektu zostały przeprowadzone prace konserwatorskie, restauratorskie i adaptacyjne obiektu. Działania te przyczyniły się do realizacji celu głównego projektu, jakim było zwiększenie atrakcyjności pałacu i znajdującego się w nim Muzeum, a poprzez to również do zwiększenia atrakcyjności Wodzisławia Śląskiego.

Przedmiotem inwestycji był remont konserwatorski pałacu w zakresie elewacji, przebudowy i rozbudowy dachu - rekonstrukcji dachu łamanego, adaptacji poddasza, budowy szybu windowego, klatek schodowych oraz adaptacji części pomieszczeń na nowe funkcje, takie jak np. sala koncertowa z zapleczem, wraz z przebudową schodów do pałacu oraz budową podjazdów dla niepełnosprawnych.

Główną ideą projektową było odtworzenie przypuszczalnego wyglądu pałacu Dietrichsteinów i nadanie mu bardziej reprezentacyjnej formy poprzez zastosowanie dachu mansardowego z lukarnami. Dach został odtworzony w oparciu o podobne do oryginalnych obiekty i motywy architektoniczne. Zastosowanie dachu mansardowego pozwoliło na pełniejsze wykorzystanie powierzchni poddasza. Projektanci zaplanowali dach mansardowy typu polskiego, z wysokim przełamaniem oraz przełamaniem dolnej połaci. W przełamaniu mansardy można zlokalizować otwory dla wylotów i wlotów systemów wentylacji i klimatyzacji. W dachu, w dolnej części, zaprojektowano lukarny z dachem pulpitowym jednospadowym, a w górnej części wole oka.

Przeznaczenie pomieszczeń

Parter pałacu w całości będzie kondygnacją muzealną. W tym miejscu zostaną wyeksponowane wystawy stałe, uwzględniające historię miasta i regionu.

Piętro I, które w przeszłości było częścią administracyjną i udzielano tam ślubów, po modernizacji będzie służyło wodzisławianom w innym celu. Obiekt zyska sale reprezentacyjną i koncertową, w których realizowane będą spotkania oraz konferencje, a także koncerty na 100-150 osób oraz sale wystawiennicze z wystawami czasowymi poświęconymi historii Wodzisławia Śląskiego.

Na kolejnym piętrze znajdą się pomieszczenia administracyjne oraz Centrum Nauki i Techniki „SOWA”, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. „SOWA” to program, który ma na celu popularyzację i upowszechnianie nauki. To okazja do rozwijania wiedzy i wyobraźni poprzez odkrywanie zjawisk i praw rządzących światem. W tym miejscu znajdzie się również współczesna sala audiowizualna, z zespołem toalet oraz klatką schodową z windą.

Ostatnie piętro będzie służyło pracownikom Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, jako sale warsztatowe. Znajdą się tam pracownie opracowania i konserwacji zbiorów, pomieszczenia magazynowe, archiwa i pomieszczenie porządkowe.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również