Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Wstrząs w kopalni Rydułtowy. Jeden górnik nie żyje, a ośmiu zostało rannych

  • Dodano: 2019-01-23 07:00, aktualizacja: 2019-01-23 07:19

Wczoraj (22.01) przed północą w Kopalni Węgla Kamiennego "Rydułtowy" doszło do wstrząsu w wyniku czego, jeden górnik zginął, a ośmiu zostało rannych.

Do wstrząsu doszło przed północą, na głębokości 1200 m. Siła tąpnięcia była na tyle duża, że wstrząs był odczuwalny m.in.: w Gaszowicach, Żorach czy Rybniku.

Jeden górnik nie żyje, a ośmiu zostało rannych

W czasie wstrząsu w zagrożonym rejonie w sumie pracowało 19 górników. Zginął jeden górnik, a ośmiu zostało rannych. Większość rannych wyszła z wyrobiska o własnych siłach. Na dole wciąż trwa akcja wydobycia ciała zabitego górnika.

Poszkodowani górnicy trafili do trzech szpitali w Rybniku, Wodzisławiu Śląskim oraz Jastrzębiu.

Silny wstrząs

Według wstępnych ustaleń wstrząs miał magnitudę 3,4. Doszło do niego o godzinie 23:35.

Zmarły górnik to piąta w tym roku śmiertelna ofiara w polskim górnictwie i trzecia w kopalniach węgla.

KWK Rydułtowy

KWK „Rydułtowy” jest najstarszym czynnym zakładem wydobywczym na Górnym Śląsku. Początki działalności kopalni „Rydułtowy” datuje się od 1792 roku. W kolejnych latach swojej powojennej historii kopalnia wchodziła w skład: Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego, Zrzeszenia Kopalń Węgla Kamiennego, Rybnicko Jastrzębskiego Gwarectwa Węglowego, Przedsiębiorstwa Eksploatacji Węgla „Południe”. Z dniem 1.04.93r. kopalnia „Rydułtowy” weszła w skład Rybnickiej Spółki Węglowej S.A.,  a od 1 lutego 2003 roku w skład  Kompanii Węglowej S.A.  Od dnia 1 marca 2004 roku kopalnia „Rydułtowy” została połączona z sąsiednią kopalnią „Anna” w Pszowie w jeden zakład górniczy KWK „Rydułtowy-Anna” z siedzibą w Rydułtowach. W 2016 roku Oddział KWK „Rydułtowy-Anna” został ponownie rozdzielony na dwa oddziały: KWK Rydułtowy i KWK „Anna”. Oddział KWK „Anna” został przekazany z dniem 01.04.2016r. do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. Obecnie kopalnia funkcjonuje jako jednoruchowy zakład górniczy, który jest oddziałem Polskiej Grupy Górniczej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również