Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Przystanek "Centrum" na liście do realizacji

  • Dodano: 2021-05-31 06:30, aktualizacja: 2021-05-30 14:55

Wiele wskazuje na to, że wspominany wielokrotnie kolejowy przystanek "Centrum" w Wodzisławiu Śląskim powstanie.

Nasze miasto znalazło się właśnie na podstawowej liście Ministerstwa Infrastruktury, które podało lokalizację wszystkich inwestycji do realizacji w ramach tzw. Programu Przystankowego

Rada Ministrów podjęła już uchwałę w sprawie ustanowienia Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

Program ten obejmuje 355 zadań za miliard złotych

- Celem programu jest zwiększenie dostępu lokalnych społeczności do transportu kolejowego. Dostępne środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie zadań związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla podróżnych. Program przyczyni się to do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej – informuje Ministerstwo Infrastruktury.

Jaki jest cel budowy nowego przystanku?

- Przede wszystkim lepsza komunikacja w mieście. Pasażerowie kolei będą mogli korzystać z połączeń kolejowych, zwłaszcza tych o zasięgu lokalnym, w bliskości Starego Miasta, urzędów i wielu szkół. Takie rozwiązanie może znacząco zwiększyć przemieszczanie się osób przez centrum miasta. Będzie też dogodnym rozwiązaniem dla uczniów czy klientów wielu instytucji – wyjaśnia prezydent miasta Mieczysław Kieca, który o budowę przystanku zabiega od paru lat. Wedle wizji władz miasta wraz z przystankiem na terenie inwestycji mogłaby powstać cała infrastruktura towarzysząca.

– Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 to kolejny etap likwidacji wykluczenia komunikacyjnego. Za 1 mld zł zbudujemy i odbudujemy przystanki kolejowe oraz wydłużymy perony tam, gdzie nie mogą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne. Budujemy kolej bezpieczną, komfortową i dostępną również dla mieszkańców mniejszych miejscowości – powiedział mediom minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. To dla Wodzisławia Śląskiego i naszego projektu zbudowania przystanku w centrum miasta ogromna szansa.

Na liście podstawowej tzw. Programu Przystankowego są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182. W ramach programu na obu listach uwzględniono budowę 177 i modernizację 178 przystanków.

- Zgodnie z założonym harmonogramem w tym roku PLK planują rozpocząć postępowania przetargowe dla 56 lokalizacji - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

Temat przystanku kolejowego na wysokości Galerii Karuzela pojawił się kilka lat temu. Więcej rozmawiano o nim przy okazji uruchomienia połączeń Wodzisław Śląski – Rybnik. Informowano wówczas o wymianie korespondencji między prezydentem Wodzisławia i PKP PLK i prowadzonych w tym zakresie działaniach prezydenta miasta.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również