Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

O czym pamiętać, kupując wierzytelność zabezpieczoną hipoteką? Sprawdź porady ekspertów!

  • Dodano: 2023-05-12 12:45

Kupując wierzytelność, stajesz się cesjonariuszem, a więc podmiotem, na który cedent przenosi prawo do danej wierzytelności. Oznacza to, że przejmujesz dług i – po dopełnieniu wszystkich formalności – to Ty masz prawo ubiegać się o jego spłatę przez dłużnika. Zastanawiasz się, czy i kiedy warto przystąpić do takiej transakcji? Poniżej znajdziesz odpowiedzi i kilka wskazówek, jak zadbać o bezpieczeństwo inwestycji.

Sprzedaż wierzytelności – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jeśli interesuje Cię sprzedaż wierzytelności przez cedenta, z łatwością znajdziesz ogłoszenia z różnych lokalizacji w kraju. Chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo i zwiększyć szanse na szybki zwrot z inwestycji, wybieraj wierzytelności:

  • wymagalne – takie, których termin płatności dla dłużnika minął, jednak nie uległy umorzeniu ani przedawnieniu,
  • bezsporne – wynikające z tytułu egzekucyjnego (wyroku sądowego lub wezwania do zapłaty),
  • nieprzedawnione – pamiętaj, że wierzytelność może ulec przedawnieniu, jeżeli wierzyciel zaniedbał starania o dochodzenie swoich roszczeń i nie podjął stosownych kroków przez 6 lat od dnia, w którym powstał obowiązek uiszczenia należności,
  • zabezpieczone nieruchomością – tak zwane wierzytelności hipoteczne zwiększają szanse na szybsze odzyskanie pieniędzy, a jeśli to się nie uda, zwrotem z inwestycji stanie się nieruchomość.

Kiedy warto rozważyć zakup wierzytelności?

Inwestorami są przeważnie firmy specjalizujące się w nabywaniu wierzytelności i zarabiające na zwrotach z inwestycji, jednak cesjonariuszem może zostać każdy, kto dysponuje odpowiednimi zasobami finansowymi i czasem potrzebnym na uregulowanie płatności przez dłużnika. Trzeba pamiętać, że proces ten może być czasochłonny i wymagać zaangażowania, czasem nawet współpracy z komornikiem lub Syndykiem, jest to zatem rozwiązanie dla cierpliwych inwestorów. Kupując wierzytelność od firmy, która wcześniej ją nabyła, możesz liczyć na wsparcie merytoryczne i kompleksowe doradztwo w sprawie dopełnienia niezbędnych formalności.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.