Termomodernizacja Zespołu Szkół nr 1 w Wodzisławiu Śląskim ruszyła

Czas czytania: 3 min.

We wtorek, 2 września, oficjalnie przekazano plac budowy w Zespole Szkół nr 1 w Wodzisławiu Śląskim. Placówka przy ul. Wawrzyńca 11 zostanie poddana szerokiej termomodernizacji dzięki unijnemu wsparciu finansowemu. Miasto otrzymało na ten cel ponad 4,8 mlnzł z Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027.

Modernizacja budynku szkolnego

Projekt obejmuje prace mające na celu poprawę efektywności energetycznej oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.Planowane roboty to m.in.:

  • docieplenie części budynku i wymiana stolarki okiennej oraz drzwiowej,

  • montaż energooszczędnego oświetlenia LED,

  • wymiana instalacji centralnego ogrzewania (bez źródła ciepła),

  • wymiana instalacji wentylacji mechanicznej w sali gimnastycznej i auli,

  • montaż instalacji fotowoltaicznej.

Nowoczesne rozwiązania i oszczędności

Przy wdrażaniu nowych systemów rozważana jest możliwość zastosowania automatyki, która pozwoli na zarządzanie poszczególnymi piętrami i elementami infrastruktury. Dzięki temu szkoła nie tylko zyska nowy wygląd i funkcjonalność, ale również ograniczy koszty utrzymania.

Wartość inwestycji i termin zakończenia

Łączna wartość prac wyniesie niemal 5,7 mln zł, z czego ponad 4,8 mln zł to unijne dofinansowanie. Stanowi ono 85 procent całej kwoty. Zakończenie inwestycji planowane jest w II kwartale 2026 roku.

Korzyści dla szkoły i środowiska

Modernizacja pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania i zużycia energii elektrycznej, a także ograniczyć emisję CO2. Dzięki temu poprawi się komfort nauki i pracy w placówce oraz jej ekologiczny wpływ na otoczenie.

Sylwia Gerlaczek
Źródło: UM Wodzisław Śląski

Dodaj komentarz

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe