Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Wyniki przetargu w sprawie Programu Funkcjonalno-Użytkowego

  • Dodano: 2024-04-25 11:15, aktualizacja: 2024-04-25 13:37

Pod koniec marca ogłoszony został przetarg na wykonanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego, który do końca roku ma być gotową dokumentacją dla marszałka województwa śląskiego do rozpoczęcia budowy Drogi Głównej Południowej. Wiadomo już, kto zrealizuje wspomniane opracowanie.

Nowe drogi 

Do przetargu na wykonanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego (PFU) dla budowy drogi która będzie przebiegać w kierunku południowo - wschodnim i prowadzić będzie od istniejącej drogi wojewódzkiej DW 935 (ul. Raciborska) w Rydułtowach przez Pszów, Wodzisław Śląski i gminy Godów i Mszana aż do połączenia z obwodnicą miasta Jastrzębia Zdroju, przystąpił dwie firmy. 

Najlepsza okazała się oferta LPW Engineering sp. z o.o. z Katowic. Koszt wykonania PFU wyniesie ok. 490 770 zł brutto. 

Nowe połączenia drogowe 

Droga Główna Południowa to jedna z najważniejszych dla naszego regionu inwestycji. Zgodnie z zamierzeniami ma połączyć Wodzisław Śląski, Pszów, Rydułtowy, Godów, Jastrzębie-Zdrój, Pawłowice ze zjazdem autostrady A1 w Mszanie. Droga ma być szansą na płynny ruch samochodowy. Wielu upatruje w niej także możliwość rozwoju gospodarczego.

Sytuacja projektu na przestrzeni ostatnich lat 

Miasto od wielu lat zabiega o realizację tej inwestycji. Sprawa budowy tej ważnej drogi utkwiła na długi czas w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Miasto złożyło skargę na przewlekłe postępowanie dyrektora GDOŚ do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.  

  • 9 grudnia 2019 r. zapadł wyrok, w którym skład sędziowski orzekł, iż GDOŚ dopuścił się przewlekłości w prowadzeniu postępowania administracyjnego. Sąd stwierdził, że przewlekłość ta nastąpiła z rażącym naruszeniem prawa. W konsekwencji WSA nałożył grzywnę na GDOŚ oraz zobowiązał do rozpatrzenia odwołań od decyzji RDOŚ z 16 sierpnia 2016 r. w terminie trzech miesięcy od otrzymania prawomocnego wyroku.
  • W lipcu 2020 r. do Urzędu Miasta wpłynęło kolejne już zawiadomienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o przesunięciu terminu rozpatrzenia odwołań od decyzji RDOŚ, wyznaczające nowy na 30 listopada 2020 r. Następne takie zawiadomienie GDOŚ dotyczące przełożenia daty wpłynęło do UM w grudniu 2020 r. Wskazano w nim na nowy termin: 29 stycznia 2021 r.
  • 22 lutego 2021 r. wysłano do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska pismo o przyspieszenie procedury rozpatrzenia odwołania od decyzji środowiskowej Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach z końcówki sierpnia 2016 r.
  • 18 marca 2021 r. do wodzisławskiego magistratu dotarło natomiast jeszcze jedno zawiadomienie GDOŚ o przesunięciu terminu rozpatrzenia odwołań od decyzji RDOŚ, wyznaczające go na 7 maja 2021 r. Kolejne zawiadomienie w tej samej kwestii w Urzędzie Miasta odebrano 21 maja br. Wtedy pojawiła się informacja o nowej dacie rozpatrzenia odwołań - 14 czerwca 2021 r.
  • 29 lipca 2021 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję dotyczącą rozpatrzenia odwołań od decyzji środowiskowej Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach.
  • W sierpniu 2022 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wpłynęła skarga kasacyjna dot. przedmiotowej decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 29 lipca 2021 r. nr DOOŚ-DŚII.4200.27.2016.EO/AK/MD/EU.EK.51. Według informacji uzyskanych w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym sprawa została przekazana do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
  • 2022/2023 r. – trwały m.in. czynności związane z zakończeniem umowy z projektantem, tj. Mostami Katowice sp. z o.o. Ponadto Wydział Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta przygotowywał wniosek o wszczęcie postępowania przetargowego na wykonanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla zadania pn.: "Projekt Budowy Drogi Głównej Południowej na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 935 w Rydułtowach do połączenia z ul. Wodzisławską w Mszanie".


Źródło: UM Wodzisław/ Aneta Krawel

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również