Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Ukraińcy znajdą schronienie w Wodzisławiu Śląskim

  • Dodano: 2022-02-25 06:30, aktualizacja: 2022-02-24 22:14

W czwartek, 24 lutego o godz. 15:30 prezydent Mieczysław Kieca zwołał kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z atakiem Rosji na Ukrainę.

Należy zaznaczyć, że miasto Wodzisław Śląski przygotowuje się na pomoc Ukraińcom, jednak czeka na konkretne wytyczne wojewody śląskiego, który z ramienia rządu będzie koordynował działania.

W wczorajszym (25 lutego) posiedzeniu wodzisławskiego sztabu kryzysowego wzięli udział m.in. zastępcy prezydenta miasta, sekretarz miasta, skarbnik miasta czy pracownicy Biura Zarządzania Kryzysowego. W Wodzisławiu Śląskim swój dom znalazło wielu przedstawicieli narodu ukraińskiego. Sztab kryzysowy pracuje nad wypracowaniem stosownych rozwiązań, aby pomóc uchodźcom.

Schronienie dla Ukraińców

Podczas posiedzenia kontynuowano dyskusję odnośnie do możliwości zabezpieczenia miejsc zakwaterowania dla Ukraińców przybywających w efekcie konfliktu zbrojnego do Wodzisławia Śląskiego. Na ten moment miasto ma przygotowanych już 75 łóżek. Zabezpieczone są też posiłki i środki medyczne dla osób, które znajdą schronienie w Wodzisławiu.

Prezydent Mieczysław Kieca podjął decyzję o uruchomieniu tymczasowego biura obsługi dla ludności ukraińskiej. Znajduje się ono w budynku Urzędu Miasta przy ulicy Bogumińskiej 4, w pokoju 100. Zadanie poprowadzenia biura otrzymali Dagna Kornafel i Mateusz Jamioła, pracownicy Urzędu Miasta. Kontaktować z nimi można się pod numerem 32 45 90 479. Biuro działa przede wszystkim w godzinach pracy Urzędu Miasta.

25 lutego w Urzędzie Miasta zamontowane zostaną ponadto tablice informacyjne w języku ukraińskim, mające ułatwić poruszanie się po wodzisławskim magistracie.

Kolejne posiedzenie sztabu w Wodzisławiu Śląskim już dziś.

Inwazja Rosji na Ukrainę

Przypominamy, 24 lutego w godzinach porannych z lądu, powietrza, a także z morza Rosja dokonała zbrojnej napaści na Ukrainę. Około godz. 4 w nocy czasu polskiego rosyjski prezydent Władimir Putin zapowiedział rozpoczęcie operacji wojskowej. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński wprowadził w kraju stan wojenny, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych tego kraju poinformowało o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Rosją. W Kijowie stacje metra przeznaczone zostały na schrony, a administracja miasta poinformowała mieszkańców, aby poszukali schronienia. Ukraińcy masowo opuszczają stolicę wszystkimi możliwymi sposobami. Napływają doniesienia o ofiarach śmiertelnych rosyjskiej inwazji liczonych już w setkach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również