Wodzisław Śląski - portal miejski Wodzislaw.com.pl

Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Opowieści z krypty - tylko w Muzeum

  • Dodano: 2018-03-23 11:00

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim zaprasza na niezwykły wykład pt. "Opowieści z krypty... Tajemnice krypt arystokracji śląskiej i morawskiej".

Wykładowcy - Sławomira Kulpy - przedstawiać nie trzeba. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora wodzisławskiego Muzeum. Piątek, 23 marca, godz. 18:00.

Sławomir Kulpa jest też archeologiem z wieloletnim doświadczeniem, kierującym lub współkierującym badaniami miast śląskich oraz autorem licznych publikacji.

Przedmiotem spotkania będą miejsca pochówków właścicieli Książa, Pszczyny, Mikulova, Tworkowa, Wodzisławia Śląskiego, a także samotna mogiła w szczerym polu na Grabówce, należąca do Bordynowskiej Pani.

Kultura śmierci i pochówki arystokracji na Śląsku oraz Morawach w okresie XVI-XVIII w. są interesującym zagadnieniem badawczym. Stosunek człowieka do śmierci wyraża się różnymi zachowaniami, zwyczajami, obrzędami, czynnościami wykonywanymi przy zmarłym, uroczystościami pogrzebowymi, a w końcu pytaniem, co z nas zostaje po upływie setek lat. Są to kwestie, którymi interesują się nie tylko badacze, ale również zwykli ludzie pytający odwiecznie, skąd przybywamy i dokąd zmierzamy. Krypty są także wyjątkowym miejscem opowiadającym nam o żyjących tu ludziach, ich życiu doczesnym i ostatniej woli, chorobach, diecie, modzie, religijności oraz obrządku pogrzebowym.

Wstęp na wykład jest bezpłatny, ilość miejsc ograniczona.

Najnowsze informacje z Wodzisławia Śląskiego w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.