Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Nie będzie podwyżki za wywóz śmieci

  • Dodano: 2020-09-09 07:30, aktualizacja: 2020-09-11 09:01

W Urzędzie Miasta rozpoznano oferty złożone przez przedsiębiorców w ogłoszonym latem przetargu na zagospodarowanie naszych odpadów.

Wiadomość dla nas mieszkańców jest bardzo dobra – cena za wywóz śmieci nie powinna być wyższa. Udało się wypracować utrzymanie stawki na najbliższe dwa lata. I co ważne, z lepszą ofertą dla mieszkańców.

Nowa umowa będzie obowiązywała od stycznia. Teraz przygotowywane są stosowne projekty uchwał porządkowych

W ogłoszonym, tak ważnym dla naszych portfeli, przetargu wzięło udział trzech oferentów. Najniższa ze złożonych ofert pozwala z optymizmem spojrzeć w przyszłość. Udało się zatrzymać tendencję wzrostu kosztów wywozu odpadów komunalnych.

Proponowaną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość (26,10 zł) przyjęto na podstawie wykonanego przez firmę „Albeko” z Opola w 2019 r. wyliczenia wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z wykorzystaniem cen lokalnych. Podwyższona stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów stanowić będzie trzykrotność stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość (78,30 zł).

- To bardzo ważna wiadomość. Jak wszyscy wiemy, ceny za wywóz odpadów rosły wszędzie i znacząco. Wszystkie miasta i gminy borykały się z trudnościami w tym zakresie. Ale dziś możemy sobie powiedzieć, że cena w Wodzisławiu nie powinna wzrastać aż do stycznia 2023 roku. Wiele wskazuje na to, że negatywny trend wzrostu cen udało się zahamować, a miesiące żmudnej pracy, negocjacji, rozmów przyniosą korzystny dla nas wszystkich efekt – mówi Mieczysław Kieca, prezydent miasta.

Co nowego

W związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ogłoszona ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, zachodzi konieczność dostosowani systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie Miasta Wodzisławia Śląskiego do obowiązujących przepisów.

- Czeka nas trochę zmian. Zgodnie z projektowaną umową najpewniej będziemy mogli dostarczyć mieszkańcom worki na odpady, kubły na śmieci czy też zapewnimy ich dezynfekcję. Ale to nie wszystko. By być jeszcze bardziej eko, zaczniemy segregować bioodpady – wyjaśnia prezydent.

- Dla osób kompostujących swoje odpady biodegradowalne, przewidujemy obniżkę opłaty o 1,46 zł od osoby. Przygotowujemy oczywiście odpowiednią kampanię informacyjno-edukacyjną, byśmy od nowego roku był gotowi do działania w znowelizowanym systemie – dodaje Mieczysław Kieca.

W ciągu najbliższych tygodni podamy szczegóły nowej umowy, poinformujemy konkretnie o planowanych zmianach i przedstawimy ostateczną stawkę za odbiór odpadów.

Nie będzie podwyżki za wywóz śmieci

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również