Wiele osób zastanawia się, czy nadal warto inwestować w urządzenia napędzanie sprężonym powietrzem. W końcu ich elektryczne odpowiedniki są powszechnie dostępne, a także nie wymagają podłączania do kompresorów powietrza. Jednak zasilanie pneumatyczne niesie ze sobą wiele wymiernych zalet, do których należy sporo niższa waga, a także mniejsza awaryjność. To jednak niejedyne korzyści płynące z używania narzędzi wprawianych w ruch sprężonym powietrzem. Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?
W jaki sposób działają narzędzia pneumatyczne?
Narzędzia pneumatyczne to nic innego, jak klasyczne elektronarzędzia, które zamiast prądu są zasilane sprężonym powietrzem. Ma ono zazwyczaj około 8 atmosfer (bar), dzięki czemu jego wysoki pęd jest w stanie wprawić w ruch silniki urządzeń. Mogą być to m.in.: · szlifierki pneumatyczne (mimośrodowe, oscylacyjne, kątowe, proste, taśmowe); · wiertarki i wiertarko-wkrętarki; · klucze udarowe; · grzechotki; · gwoździarki; · zszywacze; · zakrętarki udarowe; · młoty pneumatyczne; · pistolety lakiernicze; · piaskarki; Aby rozpocząć pracę, wystarczy tylko podłączyć narzędzie pneumatyczne do źródła sprężonego powietrza poprzez przewód ciśnieniowy osadzony w uniwersalnym złączu – zazwyczaj wykonanym w formacie ź”. Tę funkcję pełni kompresor, czyli sprzęt odpowiadający za zasysanie powietrza atmosferycznego oraz sprężanie go pod wysokim ciśnieniem. Następnie trafia ono do pojemnego zbiornika ciśnieniowego, gdzie jest magazynowane i czeka na użycie. W pewnym sensie cały ten system można przyrównać do akumulatora – po wciśnięciu spustu podłączonego narzędzia pneumatycznego powietrze od razu trafia do mechanizmu sprzętu i wprawia go w ruch. Cały ten proces odbywa się niemal natychmiastowo, zapewniając większą responsywność niż porównywalne narzędzia napędzane silnikami elektrycznymi. Oprócz tego osoba korzystająca z narzędzia pneumatycznego ma także pełną kontrolę nad jego działaniem. Zasilanie sprężonym powietrzem pozwala niezwykle precyzyjnie kontrolować prędkość obrotową, siłę wbijania gwoździ czy intensywność mechanizmu udarowego. W tym celu wystarczy tylko delikatnie operować czułym spustem sprzętu, co przychodzi zaskakująco intuicyjnie.
Jakie zalety zapewniają narzędzia warsztatowe napędzane sprężonym powietrzem?
Zdecydowanie największą zaletą sprzętów pneumatycznych jest ich wysoka niezawodność. Ich mechanizmy napędowe charakteryzują się stosunkowo prostą budową, dzięki czemu praktycznie nie ma co się w nich zepsuć. Pozwala to na wieloletnią eksploatację, bez obaw o wystąpienie przedwczesnej awarii. Brak silnika elektrycznego oznacza również mniejszą podatność na przegrzanie i uszkodzenia spowodowane przeciążeniem. Mniejsza ilość ruchomych elementów sprawia także, że urządzenia zasilane sprężonym powietrzem są sporo lżejsze od elektrycznych odpowiedników. Ułatwia to manewrowanie nimi i w zauważalnie mniejszym stopniu obciąża dłonie oraz nadgarstki korzystającej z nich osoby. Dzięki temu napędzane sprężonym powietrzem urządzenia – w szczególności szlifierki pneumatyczne - świetnie nadają się do zastosowań profesjonalnych i warsztatowych. Można nimi pracować przez wiele godzin dziennie, oszczędzając jednocześnie swoje mięśnie. Co ciekawe, pomimo stosunkowo niskiej wagi urządzenia pneumatyczne zapewniają wysoką moc użytkową. Wystarczy tylko sparować je z wydajną sprężarką posiadającą odpowiednio pojemny zbiornik na sprężone powietrze. Narzędzia pneumatyczne są też pod wieloma względami bezpieczniejsze. Nie posiadają one silnika elektrycznego, dlatego też podczas pracy nie generują żadnych iskier. Jest to szczególnie przydatne podczas pracy w miejscach o podwyższonym ryzyku pożaru lub stanowiskach roboczych, na których wykorzystywane są łatwopalne gazy.
Co jest potrzebne do zasilania sprzętów pneumatycznych?
Aby móc skorzystać z pełnych możliwości oferowanych przez urządzenia pneumatyczne, niezbędne jest wyposażenie się w dobrej klasy tłokową sprężarkę powietrza, którą można znaleźć w internetowym sklepie Domitech. Powinna ona generować ciśnienie robocze wynoszące przynajmniej 8 bar lub więcej. Niezwykle ważna jest także ilość powietrza sprężanego w ciągu jednej minuty. Sprężarka powinna być w stanie kompresować przynajmniej 180 litrów na minutę, aby zapewnić możliwość ciągłej pracy z większością urządzeń pneumatycznych. Z kolei do bardziej okazjonalnego wykorzystywania można również zainteresować się nieco słabszymi sprężarkami. Jest jednak ważne, by posiadały one odpowiednio duży zbiornik powietrza, który działając jak akumulator, będzie kompensować chwilowe spadki ciśnienia roboczego. Do zasilania sprzętów pneumatycznych będą też potrzebne dobrej klasy przewody, przez które będzie przepływać sprężone powietrze. Jest to szczególnie ważne podczas używania takich narzędzi jak gwoździarka, która wymaga zachowania sporej swobody pracy. Dlatego też powinna zostać sparowana ze spiralnym wężem ciśnieniowym o długości kilkunastu metrów.
Jakie urządzenia zasilane sprężonym powietrzem warto kupić w pierwszej kolejności?
Zdecydowanie najczęściej wybieranymi przez profesjonalistów sprzętami są gwoździarki oraz szlifierki pneumatyczne. Ich popularność wynika z uniwersalności, poręczności oraz wysokiej wydajności, które sprawiają, że są one nieodzowną pomocą podczas realizowania szerokiego spektrum projektów. Gwoździarki pneumatyczne to niezastąpione narzędzia, które umożliwiają szybkie i trwałe łączenie ze sobą drewnianych elementów. Mogą być to m.in. ramy budynków, belki oraz części konstrukcji nośnych, a także wszelkie materiały wykorzystywane do budowy więźb dachowych oraz poszycia dachów. Dobrej klasy gwoździarki pneumatyczne umożliwiają regulację głębokości wbijania gwoździ. Pozwala to dopasować charakterystykę pracy sprzętu do rodzaju obrabianego drewna, tym samym zapewniając odpowiednie osadzenie łączników w jego strukturze. Z kolei szlifierki pneumatyczne mogą być wykorzystywane do realizacji wszelkich zadań związanych ze szlifowaniem, polerowaniem, usuwaniem ognisk rdzy oraz przygotowywania powierzchni do malowania lub lakierowania. Można nimi także profilować drewno oraz usuwać ostre zadziory ze stalowych elementów. Szlifierki pneumatyczne są dostępne w różnych konfiguracjach, takich jak warianty kątowe, mimośrodowe oraz proste, co umożliwia dobranie ich do konkretnych zadań. Charakteryzują się one wysoką wydajnością oraz możliwością wysoce precyzyjnej kontroli tempa obróbki materiału.