Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Zawody z przyszłością

  • Dodano: 2019-08-13 12:00

Pęd świata ku technologii i dążenie do zoptymalizowania każdej dziedziny życia sprawia, iż na rynku pracy trwają niespotykane do tej pory zmiany. Wiele zawodów może przestać w przyszłości istnieć. Dotyczy to zwłaszcza prac fizycznych i stanowisk niskiego szczebla. Istnieją jednak zawody, które mają przyszłość, w niektórych przypadkach świetlistą.

Zawody empatii społecznej

Mimo iż rozwój sztucznej inteligencji i automatyzacja wielu dziedzin życia wyklucza w wielu przypadkach obecność ludzi, istnieją zawody, które nie obędą się bez człowieka. Należą do nich wszelkie stanowiska, gdzie podstawową umiejętnością jest empatii. Chodzi tutaj o takie zawody, jak np. psycholog, nauczyciel, pracownik pomocy społecznej. Wymagane w nich kompetencje są nieosiągalne w inny sposób niż zatrudnienie odpowiedniej klasy pracownika, który potrafi zrozumieć potrzeby innych osób.

Branża informatyczna i elektrotechniczna

Już teraz można zauważyć wśród ofert pracy zamieszczanych na portalach, takich jak np. Pracuj.pl, wzrost zapotrzebowania na specjalistów w dziedzinach informatycznych. Od projektantów sieci telekomunikacyjnych, przez programistów, aż po inżynierów automatyki. Zawody te przeżywają istny renesans ze względu na zapotrzebowanie rynku. Ten w ostatniej dekadzie stał się wyjątkowo uzależniony od energii elektrycznej, komputerów i dostępu do Internetu. To właśnie w tych obszarach najłatwiej dzisiaj o dobrze płatną pracę.

Artyści

Mimo iż rzadko można spotkać się z ofertą pracy w charakterze artysty, to np. architekci, graficy czy pisarze należą do grupy zawodów, które cieszą się niesłabnącą pozycją od lat. Ich status się nie zmieni, gdyż twórcze wyrażanie własnego „ja” nie jest możliwe do zastąpienia przez roboty. Może to w najlepszym przypadku ewoluować, rozszerzając zakres na nowe dziedziny życia. Ponadto, najlepsi artyści mogą liczyć bezzmiennie na uznanie rzeszy fanów i naprawdę wysokie zarobki

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.