Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Profile aluminiowe – rodzaje, właściwości, zastosowanie

  • Dodano: 2019-01-11 13:15

Profile aluminiowe należą do jednych z najczęściej stosowanych materiałów konstrukcyjnych. Czemu zawdzięczają swoją popularność, gdzie się je wykorzystuje oraz jakimi parametrami się wyróżniają? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
 

Rodzaje profili aluminiowych

Mianem profilu określa się element o dużej długości i stałym przekroju poprzecznym, najczęściej przypominającym jedną z liter alfabetu. Ze względu na kształt przekroju, profile można podzielić na:

  • ceowniki – o kształcie litery C,
  • teowniki – o kształcie litery T,
  • dwuteowniki – przypominające dwie, połączone litery T,
  • zetowniki – o kształcie przypominającym literę Z,
  • kątowniki – o przekroju w formie kąta prostego; mogą być równo- bądź nierównoramienne,
  • płaskowniki – o prostokątnym przekroju poprzecznym, zwane również prętami prostokątnymi lub płaskimi.

Poza kształtownikami otwartymi, można wyróżnić również profile aluminiowe zamknięte o przekroju okrągłym, kwadratowym i prostokątnym, określane również mianem rur, odpowiednio okrągłych, kwadratowych bądź prostokątnych.
 

Zalety stosowania aluminium do produkcji profili

Profile wykonuje się nie tylko z aluminium, ale również ze stali walcowanej lub giętej na zimno bądź wytłacza się je z różnorodnych tworzyw sztucznych. Co wyróżnia elementy wykonane z aluminium? Przede wszystkim, ich duża wytrzymałość przy stosunkowo niskiej masie. Dzięki temu, znajdują zastosowanie w różnorodnych konstrukcjach, będąc jednocześnie łatwymi w transporcie i przechowywaniu. Ich lekkość sprawia również, iż bez problemu kupisz profil aluminiowy w sklepie internetowym, wraz z dostawą wprost do domu.

Do innych zalet aluminium zalicza się jego naturalną powłokę antykorozyjną, sprawiającą, że jest ono odporne na działanie czynników atmosferycznych. Ponadto, profil aluminiowy można z łatwością przycinać, obrabiać, dowolnie kształtować, a także nanosić na nie różnorodne powłoki dekoracyjne. Dodatkowo, aluminium w pełni poddaje się recyklingowi, a jego przetwórstwo wymaga niewielkich nakładów energii – można więc stwierdzić, iż jest ono surowcem wyjątkowo przyjaznym środowisku.
 

Zastosowania profili aluminiowych

Przede wszystkim, z kształtowników wykonuje się ramy różnorodnych konstrukcji, przeznaczone do wypełniania innymi materiałami – stanowią one element konstrukcyjny okien, ścianek działowych, przegród, regałów, osadza się na nich również bramy i rolety. Wykonuje się z nich balustrady, ogrodzenia, wykorzystuje się je także jako listwy progowe i schodowe. Profile aluminiowe znajdują również zastosowanie w dużych konstrukcjach – spotkać je można w obiektach o różnej kubaturze, od biurowców aż po duże stadiony. Aluminiowe kształtowniki wykorzystywane są również w przemyśle, m.in. jako elementy konstrukcyjne maszyn.
 

Profile aluminiowe – cennik

Cena za 1 metr bieżący profilu aluminiowego zależy od jego kształtu oraz wymiarów w przekroju poprzecznym. Poniżej prezentujemy przedziały cenowe dla najpopularniejszych rodzajów kształtowników oraz wymiary najtańszych i najdroższych elementów:

Rodzaj profilu aluminiowego

Minimalna cena za 1 mb

Maksymalna cena za 1 mb

ceownik

1,60 zł (7 x 6,5 x 1 mm)

20,95 zł (60 x 40 x 2,5 mm)

kątownik równoramienny

2,20 zł (12 x 12 x 1,5 mm)

30,00 (50 x 50 x 5 mm)

kątownik nierównoramienny

5,80 zł (30 x 20 x 2 mm)

34,00 (140 x 50 x 3 mm)

płaskownik

3,30 zł (20 x 3 mm)

190,00 zł (80 x 40 mm)

rura okrągła

1,30 zł (Ø8 x 1 mm)

43,20 zł (Ø80 x 3 mm)

rura kwadratowa

3,45 zł (15 x 15 x 1 mm)

33,80 zł (70 x 70 x 2 mm)

rura prostokątna

2,25 zł (12 x 8 x 1 mm)

51,90 (100 x 60 x 3 mm)

 


Źródło: Artykuł sponsorowany.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Bartas

    Ja z profili alu zrobiłem sufit podwieszany. Mam to szczęście, że brachol jest budowlańcem i razem ogarnęliśmy. Ja zająłem się też elektryką, bo trochę w tym siedzę. Profile aluminiowe wziąłem z e-Armet i do Wodzisławia dostawa była naprawdę szybko. Ktoś mi doradzał profile stalowe, postawiłem na aluminium i nie żałuję!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.