Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Najdroższe miasta do ubezpieczania samochodu - zobacz, gdzie jest najwięcej stłuczek

  • Dodano: 2019-05-31 13:45

Robienie prawa jazdy jest droższe w dużym mieście niż w małych miasteczkach. Również ubezpieczenie samochodu w Warszawie będzie kosztowało więcej niż w innych miejscach w kraju. Wnioski z porównywania cen mogą zaskakiwać.

Wrocław przed Warszawą

Cena ubezpieczenia zależy od wielkości miasta, ale nie tylko. Nie chodzi tu bezpośrednio o zasadę, że w Warszawie koszt ubezpieczenia, tak jak kursu prawa jazdy czy innych usług i opłat wynoszą więcej, bo koszty życia są tu wyższe. Ubezpieczyciele wyliczają natomiast opłatę na podstawie liczby stłuczek w danym mieście. Siłą rzeczy tych jest więcej w dużej aglomeracji niż na prowincji, gdzie zarówno aut, jak i przechodniów jest mniej. Przeczytaj: Ile za ubezpieczenie samochodu w Warszawie, ile we Wrocławiu - ranking

W rankingu podano przykład Wrocławia, bo udowadnia on, że nie chodzi tylko o wielkość ośrodka miejskiego. Według zestawień firm ubezpieczeniowych to właśnie we Wrocławiu trzeba zapłacić najwięcej, bo to tam najczęściej dochodzi do wypadków. Kolejne zaskoczenie to miejsce drugie takich rankingów, na którym znajduje się Gdańsk. Dopiero na trzecim miejscu rankingu cen ubezpieczenia samochodu jest Warszawa.

Gdzie najtańsze ubezpieczenie samochodu?

W przypadku ubezpieczeń nie obowiązuje podział na tańszy wschód i droższy zachód Polski. Najkorzystniejsze ceny tego typu polis poza Rzeszowem są w Opolu czy Kielcach. Co ciekawe, niskie ceny to również Kraków, będący jednym z największych polskich miast.

W przypadku doświadczonego kierowcy, który na OC wydaje kilkaset złotych rocznie, nie ma chyba sensu meldować się gdzie indziej, tylko po to, by to tam ubezpieczyć auto. Nieco inaczej jest w przypadku młodych i niedoświadczonych osób, które kupują pierwszy samochód. Muszą one zapłacić za OC kilka tysięcy złotych rocznie, a różnice pomiędzy ceną ubezpieczenia samochodu w Warszawie i w Rzeszowie lub jeszcze mniejszym miasteczku dochodzą do dwóch tysięcy złotych rocznie. Jeśli więc kupujesz pierwsze auto i możesz zarejestrować je na adres rodziców czy krewnych w mniejszym miasteczku, zdecydowanie opłaca się to zrobić.

Jak zmniejszyć cenę ubezpieczenia auta w Warszawie

Większość osób debiutujących za kierownicą w stolicy czy innym dużym mieście szuka kogoś, kto przez pierwsze lata zgodzi się dopisać je do swojej polisy. W przeciwnym razie wydatki po prostu przytłoczyłyby młodego kierowcę, który często musi zapłacić więcej za ubezpieczenie, niż wynosi sama cena auta.

Poza zadbaniem o to, by zostać dopisanym do polisy starszego krewnego, warto też dobrze sprawdzać ceny u poszczególnych ubezpieczycieli. Różnice mogą być znaczne. Rankingi porównują średnie ceny, więc niekoniecznie wskazują, ile realnie zapłacisz. Jeśli znajdziesz najtańszą polisę na rynku, może się okazać, że na ubezpieczenie samochodu w Warszawie wydasz mniej niż średnio kosztuje to w najtańszych polskich miastach.

Na koniec warto dodać, że cena OC jest wyliczana również na podstawie bezpieczeństwa na drogach na danym terenie. W Polsce z roku na rok wypadków ubywa, więc niewykluczone, że OC zacznie stopniowo tanieć.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.