Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Jakie technologie stosowane są w robotach sprzątających?

  • Dodano: 2023-12-14 11:45

Roboty sprzątające to dla wielu osób podstawowe wyposażenie domu i bez nich trzeba by było naprawdę sporo pracy włożyć w to, żeby utrzymać porządek. Warto jednak spojrzeć na nie też od strony technologicznej, bo w najbardziej zaawansowanych modelach pojawiają się naprawdę przełomowe rozwiązania!

Wykorzystanie SI w robotach sprzątających

W cieniu głośno komentowanych LLM-ów, czyli modeli językowych, rozwija się też uczenie maszynowe w bardziej praktycznych odmianach. Nowoczesny robot odkurzacz wykorzystuje SI, żeby optymalizować pracę, a więc dobierać rozsądniejsze ścieżki przemieszczania się, a nawet w sposób w pełni autonomiczny regulować harmonogram własnej pracy na podstawie niewielkiej liczby wprowadzonych danych wejściowych.

Można się zresztą spodziewać, że to dopiero wstęp do bardziej skomplikowanych układów, w których odkurzacz będzie zasilany danymi także z innych urządzeń smart. Wszystko idzie w stronę pełnej automatyzacji nie tylko samej pracy, ale też jej planowania.

Roboty sprzątające - czujniki przeszkód i spadków

Dziś już czujniki przeszkód lub spadków nie budzą wielkiego zainteresowania – są raczej minimalnym wymogiem. Za to takie technologie jak LIDAR wciąż są nowością i nadal nie do końca wiadomo, jak bardzo mogą pomóc w mapowaniu obiektów. Odkurzacze automatyczne, które korzystają z rozbudowanej matrycy czujników, pracują zdecydowanie wydajniej i dużo rzadziej wymagają interwencji użytkownika.

To oczywiście też wiąże się z wykorzystaniem SI, ponieważ im więcej danych z czujników, tym lepiej można je wykorzystać, ale nie jako samodzielny zbiór, a w odniesieniu do pewnej olbrzymiej puli wzorców.

Tryby w robotach sprzątających 

Nie każdy odkurzacz oferuje więcej trybów sprzątania, ale w najlepszych modelach już się z tego typu rozwiązań korzysta – dzięki czujnikom i bazie danych testowych SI podejmuje autonomiczne decyzje o wyborze konkretnego trybu. Jest to technologia, która wciąż cierpi na pewne choroby wieku dziecięcego, natomiast można sobie bez trudu wyobrazić, że właśnie ona będzie jednym z przełomów.

Kiedy odkurzacz robot z mopem będzie lepiej rozpoznawał miejsca wymagające dokładniejszego sprzątania, a do tego samodzielnie dobierze odpowiednią procedurę czyszczenia – mogąc przełączyć się na pracę w trybie mopa – efekty jego pracy będzie zniewalający. Dziś pierwsze wersje tego typu algorytmów są stosowane w odkurzaczach automatycznych z górnej półki i można już teraz zauważyć, o ile doskonalsze są z każdą aktualizacją. A to przecież dopiero początek drogi!

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.