Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Jak powstają elementy drewniane?

  • Dodano: 2019-12-11 12:30

Chyba nie ma surowca powszechniej stosowanego w meblarstwie i budownictwie niż drewno. Niezależnie od tego, czy jest głównym, czy dodatkowym materiałem, jest niezastąpione wszędzie tam, gdzie liczy się lekkość, wytrzymałość i estetyka. Kto zajmuje się wytwarzaniem drewnianych elementów i jak one powstają?

Kto wykonuje drewniane elementy: stolarz czy cieśla?

Dwa najbardziej znane zawody związane z obróbką drewna to stolarz i cieśla. Stolarz, zgodnie z nazwą, zajmuje się przede wszystkim wykonywaniem mebli, nie tylko stołów. Oprócz tego stolarze często wykonują elementy drewniane do mebli, ale także drzwi oraz tak zwaną stolarkę okienną – framugi czy okiennice. Cieśla zajmuje się raczej obróbką drewna w większej skali – wytwarza na przykład belki konstrukcyjne do domów. Istnieje także – ginący już – zawód cieśli okrętowego. Był to robotnik zajmujący się przygotowywaniem drewna do budowy statków. Szukając elementów drewnianych będziemy więc raczej zwracać się do stolarza.

Jak pracuje stolarz?

Stolarze pracują w zasadzie cały czas według tradycyjnych zasad, choć oczywiście dysponują coraz lepszymi narzędziami usprawniającymi pracę. Nie zmienia się jednak podstawowa zasada – drewno musi być wysezonowane, to znaczy musi odleżeć trochę czasu, by wyschnąć i nabrać ostatecznego kształtu – w przeciwnym wypadku mebel wykonany ze świeżego drewna mógłby w nieprzewidywalny sposób zmienić kształt. Podstawowe czynności, jakie wykonuje stolarz, to cięcie drewna, obrabianie go na tokarce czy łączenie ze sobą części za pomocą kleju lub mocowań mechanicznych. Oprócz tego stolarz musi znać się na rodzajach drewna i ich właściwościach – które drewno może mieś skłonność do pękania, jakie jest najlepsze do wykorzystania jako blat i jak je odpowiednio zabezpieczyć.

Gdzie szukać dobrego stolarza?

Stolarze z założenia są rzemieślnikami znającymi swój fach – jak w każdym zawodzie, są jednak zwykli rzemieślnicy i prawdziwi specjaliści. Warto zapoznać się z różnymi zakładami stolarskimi, takimi jak ten: https://stolmar.co.pl/, by móc świadomie zdecydować, komu chcemy zlecić wykonanie potrzebnych nam drewnianych elementów. Koniecznie upewnijmy się też, w czym specjalizuje się dany stolarz – może się okazać, że jest świetnym specjalistą w jednej dziedzinie, a inną się w ogóle nie zajmuje.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.