Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Gdzie w Wodzisławiu Śląskim mogą szukać pracy uchodźcy?

  • Dodano: 2023-07-11 14:30

Według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej maj 2023 upłynął pod znakiem wyjątkowo niskiego bezrobocia. W skali kraju było to 5,1%, a zgodnie z wyliczeniami Eurostatu Polska razem z Czechami miała najniższy poziom bezrobocia wśród wszystkich państw Unii Europejskiej. Co to oznacza dla osób poszukujących pracy? Czy stosunkowo niskie bezrobocie sprawia, że praca w Wodzisławiu Śląskim faktycznie jest bardziej dostępna? Sprawdź, w jakich zawodach najszybciej można znaleźć zatrudnienie w regionie!

Praca w województwie śląskim – jak wygląda lokalny rynek pracy?

Dane udostępnione przez MRiPS to dobra wiadomość dla osób z województwa śląskiego, które już aktywnie poszukują nowego miejsca pracy lub dopiero planują zmianę zatrudnienia. Statystyki potwierdzają dynamiczny rozwój rynku pracy, co wiąże się ze stopniowym wzrostem zapotrzebowania na różnego rodzaju specjalistów. Jak wskazują prognozy Barometru Zawodów, praca w województwie śląskim nie powinna być problemem przede wszystkim dla medyków, pedagogów i budowlańców. Właśnie w tych zawodach braki kadrowe są najbardziej odczuwalne.

Kto zarabia najwięcej? Na Śląsku najwyższe zarobki przynosi informacja i komunikacja (10 437 złotych brutto) oraz przemysł (8490 złotych brutto), a najniższe – zakwaterowanie i gastronomia (4775 złotych brutto).

Nadwyżka i deficyt poszukujących pracy – na kogo czeka praca w Wodzisławiu Śląskim?

Praca w powiecie wodzisławskim czeka na specjalistów z doświadczeniem. Według Barometru Zawodów duży deficyt poszukujących pracy – spowodowany rozwojem branży, odpływem pracowników z lokalnego rynku i starzejącą się kadrą – dotyczy takich zawodów jak:

  • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych;
  • lekarze;
  • pielęgniarki i położne;
  • psycholodzy i psychoterapeuci;
  • robotnicy budowlani.

Szukając pracy w zawodach deficytowych i nie tylko, można skorzystać ze wsparcia UP – w czerwcu w Centralnej Bazie Ofert Pracy dostępnych było 103 propozycji zatrudnienia z Wodzisławia Śląskiego i okolicy.

Z kolei problem ze znalezieniem ofert typu praca Wodzisław Śląski mogą mieć pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej, specjaliści technologii żywności i żywienia oraz technicy budownictwa. Na tych stanowiskach odnotowano nadwyżki poszukujących zatrudnienia, wynikające z dwóch głównych powodów. Pierwszy z nich to trudna sytuacja gospodarczo-ekonomiczna zapoczątkowana w okresie pandemii, przez którą zmniejszył się popyt na usługi turystyczne. Drugim jest duża dostępność kształcenia w niektórych zawodach, co doprowadziło do przesycenia lokalnego rynku specjalistami z kilku branż.

Oferty pracy a praca dla uchodźców

W województwie śląskim funkcjonują mniejsze i większe przedsiębiorstwa z różnych branż, dlatego praca Wodzisław Śląski dostępna jest zarówno dla osób zainteresowanych stanowiskami biurowymi, jak i dla tych, którzy szukają pracy fizycznej. Zatrudnienie mogą podejmować także uchodźcy, którzy spełniają wymagania pracodawców oraz posiadają niezbędne kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Praca dla Ukraińców ogłaszana jest między innymi w urzędzie pracy.

Powiatowy Urząd Pracy zapewnia nie tylko pośrednictwo pracy, ale również i inne formy pomocy osobom poszukującym zatrudnienia. Warunkiem jest rejestracja jako osoba bezrobotna – wtedy można liczyć na dostęp do ofert skierowanych tylko dla osób zarejestrowanych w urzędzie, poradnictwo zawodowe czy różnego rodzaju dofinansowania. Z tej pomocy mogą korzystać także uchodźcy.

Przeglądając dostępne oferty pracy, w PUP lub na portalach rekrutacyjnych takich jak Praca.pl, warto zwracać uwagę na zawody deficytowe łatwo dostępne dla cudzoziemców. W Śląskiem wciąż poszukiwani są pracownicy budowlani (brukarze, murarze, pracownicy robót wykończeniowych), elektrycy i elektromechanicy, kierowcy autobusów i samochodów ciężarowych, magazynierzy, nauczyciele praktycznej nauki zawodu i przedmiotów ogólnokształcących, samodzielni księgowi i pracownicy ds. rachunkowości, pracownicy służb mundurowych oraz opiekunowie osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. W tych zawodach praca w powiecie wodzisławskim jest najłatwiej dostępna – zapotrzebowanie na pracowników jest większe niż liczba osób chętnych do pracy, dlatego można liczyć na atrakcyjne warunki pracy i stabilne zatrudnienie.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.