1 czerwca br. w Międzynarodowy Dzień Dziecka w Wodzisławskim Ośrodku Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży w Wodzisławiu Śląskim miało miejsce oficjalne otwarcie nowego ogrodu sensorycznego.
Dzięki niemu wychowankowie placówki będą mogli poznawać otaczający ich świat.
Ogródek sensoryczny to inaczej ogródek zmysłów założony po to, aby silnie oddziaływać na zmysły. Powstał on dzięki środkom finansowym pochodzącym ze zbiórki charytatywnej zorganizowanej w listopadzie przez Fundację "Wspólnota Dobrej Woli". Został zaprojektowany przez mgr inż. Jarosława Wiktora, a projekt wykonał mgr inż. Krzysztof Sokalla. Ogródek zmysłów stanowi część placu rekreacyjnego WORiT i ma charakter poznawczo-edukacyjny.
- Jest to przestrzeń, w której dzieci czują się swobodnie. Mogą dotknąć każdego elementu wyposażenia ogródka, obejrzeć go z bliska, poruszać nim, bądź wydobyć z niego zapach. To miejsce zaprojektowana z myślą o dzieciach z dysfunkcjami i ograniczeniami. Pozwala ono na bliższe poznanie świata, dokładne jego obejrzenie, poczucie, odczucie - mówiła dyrektor WORiT.
Cel ogrodu
Celem jest pobudzenie zmysłów i emocji poprzez dotykanie różnych rodzajów nawierzchni, dźwięków, zapachów i kolorów. To także wspomaganie małej i dużej motoryki oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Wszystko tam można dotknąć, posmakować, powąchać, usłyszeć.
Ogródek sensoryczny podzielony został na trzy strefy.
- "A" strefa roślin: (zapach) wraz z częścią relaksu.
W tej strefie znajdują się ogródki warzywne/zielniki, posadowione na wysokości 90 cm, co ułatwia dzieciom dotykanie, wąchanie oraz pielęgnację roślin. Znajdujące się w tej strefie ławki
pozwalają na relaks i odpoczynek w otoczeniu zieleni i kwitnących krzewów. Rośliny będą wykorzystywane również podczas zajęć edukacyjno-terapeutycznych rozwijających kreatywność, małą motorykę, koordynację wzrokowo-ruchową.
- "B" strefa wrażeń: (dźwięk, kolor, dotyk).
W tej strefie znajduje się ścieżka sensoryczna, pergole i tarcze sensoryczne. Ścieżka podzielona została na 7 kwater. Każda z nich ma zróżnicowaną nawierzchnię, jest to piasek, kamienie, drewniany bruk oraz trawa. Elementy poszczególnych tarcz dzięki swojej różnorodności zachęcają do aktywności fizycznej i zabawy, wzbudzają ciekawość i chęć poznania czegoś nowego.
"C" strefa integracyjno-rekreacyjna (altana).
W tej strefie znajduje się drewniana altana, która jest dobrym miejscem do odpoczynku oraz miejscem spotkań integracyjnych z dziećmi i młodzieżą z zaprzyjaźnionych placówek oświatowych.
W ogródku sensorycznym zadbano także o potrzeby dzieci poruszających się na wózkach. Między pergolami powstała odpowiednio szeroka, utwardzona ścieżka, umożliwiająca spacer dzieciom z niepełnosprawnościami ruchowymi.