W wodzisławskim ekonomiku pojawiła się Policja i Straż Pożarna. Policjanci przeprowadzili wykłady dotyczące problemu handlu ludźmi, a strażacy szkolili młodzież z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Dzień Dziecka w ekonomiku
W Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim odbyły się działania profilaktyczne Policji i Straży Pożarnej. Policjanci rozmawiali z prawie dorosłą już młodzieżą o problemie handlu ludzmi. Celem spotkania była potrzeba zwrócenia uwagi na problem nie tylko handlu żywym towarem czy na przykład wyzysku ze strony niektórych pracodawców. Handel ludźmi zawiera w sobie dużo więcej przestępstw. Jest formą współczesnego niewolnictwa. Polega na wykorzystywaniu drugiego człowieka, na przykład do pracy przymusowej: w żebractwie, prostytucji, do popełniania przestępstw, na przykład zmuszanie do handlu narkotykami. Młodzi ludzie, znajdując się w sytuacji zagrożenia czy w sytuacji trudnej, zgadzają się uczestniczyć w handlu narkotykami.
Dotyczy to głównie osób dorosłych, ale również młodych ludzi, którzy wyjeżdżają za granicę za pracą i korzystają z – wydawałoby się – uczciwego pośrednika. Okazuje się, że przestępcy pobierają od nich opłaty, na miejscu zabierają dokumenty, rejestrują na ich dane konta bankowe, pobierają świadczenia socjalne. Przed zbliżającymi się wielkimi krokami wakacjami, młodzież powinna wiedzieć o zagrożeniach, jakie mogą na nie czyhać. Powinni też wiedzieć, gdzie szukać pomocy, kiedy padną ofiarą handlu ludźmi.
Młodzież z ekonomika skorzystała z instruktażu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Szkolenie przeprowadzili strażacy z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim. W tym wyjątkowym dla wszystkich dzieci dniu, młodzież miała okazję odświeżyć swoją wiedzę i doskonalić umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Jest to wiedza niezbędna, której tajniki powinni znać wszyscy i w sytuacji zagrożenia, przyczynić się do uratowania czyjegoś życia.