Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Upamiętnimy Marsz Śmierci z 1945 r. Weź udział w uroczystym wydarzeniu

  • Dodano: 2024-01-04 12:30

Od 2012 roku grupa piechurów pokonuje trasę zbliżoną do tej, jaką 79 lat temu musiało pokonać blisko 56 tysięcy więźniów z obozu KL Auschwitz. Marsz Pamięci jest symboliczną podróżą przez historię i hołdem dla tych, którzy ukształtowali naszą przeszłość i przyszłość. 21 stycznia nasze miasto ponownie włączy się w obchody upamiętniające tę tragiczną tułaczkę.

Nieobojętni mieszkańcy Wodzisławia

W dziejach Wodzisławia Śląskiego niewiele jest takich wydarzeń, które zapisałyby się na kartach historii w tak trwały sposób. W styczniu 1945 r. z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i jego podobozów rozpoczął się marsz śmierci na stację kolejową w Wodzisławiu Śląskim. W tym roku obchodzimy jego 79. rocznicę. Co roku nasze miasto włącza się w obchody upamiętniające tę tragiczną tułaczkę dziesiątek tysięcy więźniów obozu.

21 stycznia uczestnicy Marszu Pamięci im. Jana Stolarza, który był inicjatorem tego wydarzenia, dotrą do Wodzisławia Śląskiego, gdzie oddadzą hołd poległym.

Zaprezentowano harmonogram marszu

Podobnie jak w latach poprzednich ok. godz. 11:30 uczestnicy Marszu Pamięci pojawią się na cmentarzu w Wodzisławiu Śląskim (dzielnica Wilchwy) przy ul. Jodłowej, następnie odwiedzą mogiłę Ofiar Marszu Śmierci na Piaskowej Górze oraz przejdą pod tablice upamiętniające wydarzenia ze stycznia 1945 r. przy ul. Michalskiego oraz przy dworcu kolejowym w Wodzisławiu Śląskim. Ponadto w 79. rocznicę marszu śmieci z KL Auschwitz do Wodzisławia Śląskiego również w Pałacu Dietrichsteinów odbędą się uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie. Więcej informacji wkrótce.

 - Marsz Pamięci im. Jana Stolarza jest symboliczną podróżą przez historię. W ten sposób czcimy pamięć ofiar Marszu Śmierci, który przeszedł przez Wodzisław Śląski zimą 1945 roku. Marsz jest okazją do refleksji nad naszym dziedzictwem, buduje wspólnotę opartą na pamięci i szacunku, co jest niezwykle ważne - mówi prezydent Wodzisławia Śląskiego, Mieczysław Kieca.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również