Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Termomodernizacja budynku MOSiR zakończona

  • Dodano: 2018-06-29 07:45, aktualizacja: 2018-06-28 14:54

Zakończyły się prace termomodernizacyjne budynku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „CENTRUM”, zlokalizowanego przy ul. Bogumińskiej. Wśród zrealizowanych robót znalazły się ocieplenie ścian zewnętrznych i wymiana części okien i drzwi.

Budynek MOSiR „CENTRUM” powstał w 1986 r. Od lat pełni funkcję sportowo-rekreacyjną i jest wykorzystywany zarówno przez pracowników administracyjnych i obsługę Ośrodka, jak również grupy i osoby korzystające z infrastruktury sportowej zarządzanej przez miejską jednostkę. Średniorocznie obiekt odwiedzany jest przez prawie 56 tys. osób.

Należy podkreślić, że ogólny stan techniczny budynku MOSiR „CENTRUM” od strony konstrukcyjno-budowlanej przed termomodernizacją był dobry, jednak poprawy wymagały przede wszystkim parametry izolacyjności poszczególnych elementów budynku. Cel zaplanowanych i już zrealizowanych działań inwestycyjnych to przede wszystkim zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną i elektryczną w obiekcie. To ma z kolei przełożyć się na obniżenie kosztów utrzymania, a także znaczącą poprawę komfortu użytkowników. Warto dodać, że zaplanowany zakres robót ma wpłynąć także na usunięcie czynników przyczyniających się do powstawania uszkodzeń w elementach konstrukcyjnych budynku.

W ramach realizowanej w ostatnich miesiącach termomodernizacji obiektu przeprowadzono następujące prace: ocieplenie ścian zewnętrznych, ocieplenie cokołów i ścian fundamentów, wymiana blachy trapezowej, wymiana rynien i rur spustowych, wykonanie nowych obróbek blacharskich, odtworzenie instalacji odgromowej, przemurowanie kominów, wymiana części okien i drzwi zewnętrznych oraz modernizacja instalacji sanitarnych oraz elektrycznych.

Dofinansowanie zewnętrzne

Na tę inwestycję miasto pozyskało dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego). Według pierwotnej umowy o dofinansowanie wyniosło ono ponad 750 tys. zł. Całkowita wartość w zapisach tej samej umowy została określona na ponad 1 mln zł.

Długofalowe działania

Projekt „Poprawa efektywności energetycznej – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji "CENTRUM" w Wodzisławiu Śląskim” to element długofalowych działań miasta na rzecz zrównoważonego rozwoju i podnoszenia efektywności energetycznej, który został zapoczątkowany podjętymi w 1997 r. działaniami związanymi z wdrożeniem pierwszego wodzisławskiego Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Miasto sukcesywnie prowadzi działania związane z obniżeniem energochłonności budynków, zarówno w sektorze obiektów użyteczności publicznej, jak również w segmencie budownictwa indywidualnego, dzięki inicjowaniu programów dopłat do rozwiązań energooszczędnych. Działania podejmowane przez miasto obejmują zarówno ograniczanie strat ciepła w budynkach (np. poprzez termomodernizacje), modernizację lub zmianę źródła ciepła, jak również wprowadzanie rozwiązań technologicznych wykorzystujących Odnawialne Źródła Energii (głównie kolektory słoneczne).

źródło: Gazeta Wodzisławska

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również