Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Srebrna Kurtyna dla wodzisławskiego Teatru Szydełko. Nagrodzono spektakl "Moje nie moje"!

  • Dodano: 2023-05-16 07:00, aktualizacja: 2023-05-15 20:21

Dziecięcy Teatr Szydełko działający w Wodzisławskim Centrum Kultury zdobył Srebrną Kurtynę podczas XXXII Bielskich Spotkań Teatralnych. Nagrodzony spektakl nosi tytuł „Moje nie moje". Reżyserem przedstawienia jest Dorota Krawczyk.

Festiwal Teatralny „Bielskie Spotkania Teatralne" odbył się 13 maja br. W jury zasiedli aktorzy Teatru Banialuka oraz Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, pani Lucyna Sypniewska, Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt oraz Michał Czaderna. Dziecięcy Teatr Szydełko zaprezentował swój najnowszy spektakl „Moje nie moje", którego premiera odbyła się w lutym na deskach Wodzisławskiego Centrum Kultury.

 - Bardzo cieszymy się z przyznanej nam nagrody. Spektakl bardzo podobał się nie tylko jurorom, ale zaskarbił sobie również serca widzów. Mam poczucie ogromnej satysfakcji zwłaszcza, że w składzie teatru obecnie znalazło się wielu debiutantów. Był to ich pierwszy udział w festiwalu i od razu odnieśli spory sukces - mówi Dorota Krawczyk, reżyser spektaklu, instruktor grupy.

Spektakl opowiada historię zwierząt, które pewnego dnia znajdują wielkie i tajemnicze jajo. Początkowo, każde z nich chce, aby odkrycie znalazło się w jego posiadaniu, wierzy bowiem, że z jaja wykluje się jego własny potomek. Sprawa jednak komplikuje się, gdy ze znaleziska wykluwa się ktoś zupełnie niepodobny do żadnego stada. Przedstawienie porusza bardzo istotne kwestie niesprawiedliwej oceny drugiej osoby, postrzegania innych przez pryzmat wyglądu, akceptacji w grupie, odmienności. Dotyka również tematy związane z ludzką chciwością, zazdrością, pragnieniem władzy, posiadania, materializmem, konsumpcjonizmem, arogancją, zbytnią pewnością siebie, egoizmem i zarozumiałością. Scenariusz przedstawienia powstał na kanwie sztuki Liliany Bardiejewskiej o tym samym tytule.

 - Serdecznie gratuluję aktorom Teatru Szydełko wspaniałego sukcesu. Spektakl jest znakomity i cieszę się, że został doceniony przez profesjonalne jury. To dla mnie powód do dumy, że tak wspaniałe grupy działają w ramach Amatorskiego Ruchu Artystycznego w WCK i tak cudownie reprezentują miasto Wodzisław Śląski na ogólnopolskich konkursach - mówi Katarzyna Rokowska-Szyroki, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Aktorzy spektaklu

W spektaklu zagrali: Nikola Gawlas, Zofia Jeleśnianska, Maja Koch, Mateusz Krawczyk, Jakub Ryszka, Jan Kubica, Antonina Kubica, Lena Węglarz, Lidia Maźnio, Mikołaj Misiak, Paweł Nowak, Maja Orawska, Oliwia Piątkowska, Daria Poukh, Tymoteusz Sokołowski, Kamil Stefaniak, Róża Styrnol, Alisa Urban, Filip Wodecki, Eliza Zurek. Muzykę skomponował 14-letni Jakub Ryszka. Scenografię wykonali Adam Danek i Dariusz Włoszczyk. Kostiumy uszyła Hanna Sekuła.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również