Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Ponad dwadzieścia punktów karnych w jeden miesiąc. Taki wynik przekroczył wodzisławianin

  • Dodano: 2023-02-27 06:30, aktualizacja: 2023-02-26 21:50

47-letni wodzisławianin dwukrotnie wpadł w ręce mundurowych, ponieważ przekroczył dozwoloną prędkość. Za pierwszym razem został ukarany mandatem w wysokości 800 złotych. Równo po miesiącu wpadł ponownie, tym razem jego mandat wyniósł podwójną wartość.

Policjanci wodzisławskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego volkswagenem, który na ulicy Matuszczyka w Wodzisławiu Śląskim przekroczył dozwoloną prędkość o 39 km/h. 47-letni mieszkaniec nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa, nie miał też aktualnego badania technicznego. Mundurowi, za przekroczenie prędkości nałożyli na niego mandat karny w wysokości 800 złotych, otrzymał  9 punktów karnych. Kolejny mandat, 100 złotych i 5 punktów dostał za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa. 50 złotych mandatu dostał za brak przeglądu. Równo miesiąc później, na tej samej ulicy i również w związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości został ponownie zatrzymany przez drogówkę z wodzisławskiej jednostki. 47-latek przekroczył dozwoloną prędkość o 37 km/h. Dopuścił się on wykroczenia w warunkach recydywy, kwota mandatu wyniosła zatem nie 800, a 1600 złotych. Na jego konto wpadło kolejne 9 punktów. Tym sposobem mężczyzna w miesiąc uzbierał 23 punkty karne.

Policjanci przypominają!

Według nowych przepisów kierujący nagminnie popełniający najpoważniejsze wykroczenia muszą liczyć się ze znacznie wyższą karą. Poważne przekroczenie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, czy też złamanie zakazu wyprzedzania – to między innymi za te naruszenia prawa nowe przepisy wprowadziły recydywę. Popełnienie tych wykroczeń dwukrotnie w ciągu dwóch lat skutkuje podwójną kwotą mandatu.

Zastosowanie w przypadku najbardziej poważnych wykroczeń, skutkujących poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego ma recydywa. Sytuacja ta dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy niż dotychczas.

Dotyczy to na przykład przekroczenia prędkości o:

  • 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych; recydywa: 1600 złotych;
  • 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych; recydywa: 2000 złotych;
  • 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
  • 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;
  • 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych; recydywa: 5000 złotych

Wodzisławscy policjanci apelują o odpowiedzialne zachowanie na drodze. To my decydujemy o naszym zachowaniu na drodze i my bierzemy za nie odpowiedzialność! - czytamy na stronie KPP.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również