Wodzisław Śląski - portal miejski Wodzislaw.com.pl

Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Ponad 20,5 mln zł na OZE dla Subregionu!

  • Dodano: 2019-05-27 10:45

24 maja w siedzibie Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego odbyła się konferencja prasowa w sprawie otrzymanego dofinansowania dla projektu „Łączymy z energią” - montaż instalacji OZE dla budynków mieszkalnych na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020.

Ponad 1200 gospodarstw domowych w regionie, w tym w Wodzisławiu Śląskim, będzie mogło samodzielnie wytwarzać energię na własne potrzeby z odnawialnych źródeł energii

W konferencji wzięli udział wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża, przewodniczący Związku - prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca oraz wiceprzewodniczący - prezydent Rybnika Piotr Kuczera, którzy opowiedzieli o przebiegu konkursu i przyznanym dofinansowaniu.

Zarząd Województwa Śląskiego rozstrzygnął konkurs w ramach poddziałania 4.1.3. Odnawialne źródła energii.

Beneficjenci otrzymają łącznie ponad 147 mln zł z funduszy UE. Związek Subregionu Zachodniego podpisze umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, w ramach której uzyska ponad 20 mln zł wsparcia. Warto wspomnieć, że o dofinansowanie unijne w naborze konkurowało ponad 120 podmiotów. Uzyskane wsparcie trafi bezpośrednio do gospodarstw domowych, które wzięły udział w naborze projektu do 30 kwietnia 2018 r.

Popyt na dotacje do domowych instalacji fotowoltaicznych, ekologicznych kotłów czy pomp ciepła nie słabnie. Związane jest to z rosnącą świadomością mieszkańców dotyczącą jakości powietrza w regionie.

Łączna wartość projektu to ponad 21 mln zł, dofinansowanie unijne każdej instalacji wyniesie maksymalnie 95 procent.

O udział w projekcie ubiegało się ponad 1200 gospodarstw domowych z terenu Godowa, Jastrzębia-Zdroju, Krzyżanowic, Marklowic, Pszowa, Raciborza, Rybnika, Rydułtów, Wodzisławia Śląskiego oraz Żor. Wykonanych zostanie 1468 instalacji OZE: 1097 wniosków dotyczy instalacji fotowoltaicznych, 130 to pompy ciepła do c.w.u., a 241 to kotły na pellet z biomasy.

Instalacje OZE będą obejmować zarówno produkcję energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania, jak i ciepłej wody użytkowej oraz produkcję energii elektrycznej.

W najbliższym czasie Związek planuje organizację spotkań z mieszkańcami biorącymi udział w projekcie w celu omówienia zasad podpisywania umów grantowych, wyboru wykonawców i montażu instalacji.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.