Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Policja ponawia apel. Chroń swój rower przed złodziejem

  • Dodano: 2022-09-09 07:00, aktualizacja: 2022-09-08 18:18

Kradzieże rowerów stały się prawdziwą plagą spędzającą sen z oczu aktywnym cyklistom. Policyjne statystyki pokazują bezczelność grasujących złodziei, którzy kradną rowery sprzed sklepów i szkół. Wodzisławska Policja ponawia apel, chroń swój rower przed złodziejem!

Jak zabezpieczyć się przed kupnem kradzionego roweru i przed jego kradzieżą?

Kupując rower, zwłaszcza używany, trzeba koniecznie sprawdzić jego numery fabryczne, które są zazwyczaj wybite na ramie i porównać je z podanymi w karcie gwarancyjnej - daje to pewność, że nie kupujemy roweru kradzionego.

Jeżeli oferowana cena sprzedaży roweru jest bardzo niska, rozsądnym będzie rezygnacja z transakcji, albowiem mamy do czynienia najprawdopodobniej z próbą sprzedaży kradzionego towaru. Decydując się na kupno roweru z tzw. drugiej ręki, jeżeli nie posiada on zazwyczaj karty gwarancyjnej, należy odnotować w umowie kupna - sprzedaży jego numery fabryczne, które mogą okazać się przydatne przy ewentualnym zgłoszeniu kradzieży lub gdy rower był skradziony.

Dobrym sposobem na zabezpieczenie roweru przed kradzieżą są najprostsze metody takie jak:

  • przemalowanie fragmentu jego ramy,
  • oznakować, zwłaszcza drogie rowery w tzw. tajnopisem - specjalne znaki pozwalające na identyfikację widoczne są tylko w promieniach ultrafioletowych,
  • wyposażyć rower w solidne, wykonane ze stalowej linki zabezpieczenie (zamykane na szyfr lub klucz) aby przypinać go do trwałego elementu np. płotu, balustrady, stojaka rowerowego itp.
  • gdy zostawiamy rower np. przed sklepem, to zawsze na widoku, a nigdy w bramie, za kioskiem, w korytarzu itp.
  • zawsze stalową linkę zabezpieczenia przekładamy przez ramę roweru (a nie tylko przez np. przednie koło, które jest łatwe do odkręcenia),
  • nigdy nie zostawiajmy roweru, który nie jest odpowiednio zabezpieczony i bez opieki, nawet na przysłowiową „chwilkę” – ta chwila wystarczy złodziejowi, aby go ukraść,
  • koniecznie zadbaj, aby Twoje dziecko, jeśli korzysta z jednośladu, potrafiło prawidłowo zabezpieczyć rower lub hulajnogę przed kradzieżą.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również