Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Nowa wystawa w Galerii Muzeum

  • Dodano: 2020-08-04 08:15, aktualizacja: 2020-08-04 08:42

Już w kolejny poniedziałek, 10 sierpnia w Galerii Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, znajdującej się pod arkadami na skrzyżowaniu ulic Styczyńskiego i Aptecznej, pojawi się całkiem nowa wystawa.

Jej bohaterem zostanie Richard Kugele, urodzony w naszym mieście kompozytor, autor blisko 400 dzieł muzycznych, postać tragiczna, ale i bardzo ciekawa.

Kim był Richard Kugele?

Wodzisławskiemu Muzeum udało się pozyskać wiele szczegółów na temat jego życia, placówka sukcesywnie też gromadzi dorobek kompozytora.

– Kupiliśmy zbór nut, pieśni. Posiadamy także oryginalne utwory z wiedeńskiego archiwum. Zależy nam na upowszechnianiu wiedzy na temat tej postaci, bez wątpienia warto pochylić się nad jego twórczością – podkreśla Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

– Co ciekawe, jego dom rodzinny znajdował się obok folwarków, a więc bardzo blisko miejsca, w którym obecnie zlokalizowane jest Wodzisławskie Centrum Kultury. Znaleźliśmy mapę z 1860 roku, która to potwierdza – zaznacza jako ciekawostkę dyrektor Muzeum.

Podając za Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, Richard Kugele urodził się 8 kwietnia 1850 r. w gminie Nowy Wodzisław (Neuschloss Gemeinde). Jego rodzicami byli Eduard Kuźgele, rentmistrz na dobrach dominium wodzisławskiego u hrabiego Aleksandra Oppersdorfa oraz Maria Trdzka. W Wodzisławiu, oprócz niego, przyszła na świat jeszcze trójka rodzeństwa. Rodzina  mieszkała w Wodzisławiu do 1856 r., tu też spędził dzieciństwo.

W latach 1856-1858 Richard Kugele uczęszczał do szkoły podstawowej w Rybniku, zaś kolejne sześć lat pobierał nauki w Świbiu w powiecie gliwickim. Wykazywał tam zdolności muzyczne, już w wieku 12 lat grał na organach do mszy świętej. W latach 1864-1869 uczęszczał do szkół mających przygotować go do zawodu nauczyciela w Wiśniczach, a następnie w Głogówku. W 1869 r. mając 19 lat zdał egzamin nauczycielski w Głogówku. Po ukończeniu seminarium nauczycielskiego pracował przez dwa lata jako nauczyciel pomocniczy w Izbicku, został drugim nauczycielem w Książęcej Szkole Urzędniczej.

Dalsze losy bohatera wystawy

W 1874 r. książę raciborski Wiktor, ufundował Richardowi roczne stypendium, dzięki któremu mógł kontynuować naukę w Królewskim Akademickim Instytucie Muzyki Kościelnej w Berlinie. Pozwoliło to mu od 1 października 1874 r. podjąć pracę pedagoga muzyki w seminarium nauczycielskim w Pilchowicach. Tam też, trzy lata później, awansował na nauczyciela zwyczajnego. 26 października 1875 r. poślubił w Rudach Raciborskich Annę Bornscheuer. Z tego związku przyszło na świat ośmioro dzieci. W Pilchowicach Richard Kugele pracował przez 13 lat do 30 września 1887 r. Został zmuszony do opuszczenia szkoły za wydanie w języku polskim publikacji "Dwanaście w ogóle znanych pieśni pogrzebowych". Zarzucano mu nielojalność wobec państwa pruskiego. Został powołany na posadę pedagoga w seminarium nauczycielskim w Lubomierzu, gdzie poświęcił się pracom teoretycznym dotyczącym pedagogiki muzycznej. Oprócz nauczania cały czas tworzył.

W latach 1905-1911 nauczał w seminarium nauczycielskim w Ząbkowicach Śląskich. Próbował się przenieść do Wrocławia, lecz władze pruskie nie godziły się na to, pomimo posiadanych kompetencji. Richard Kugele skomponował ponad 300 utworów. Jego twórczość jest rozproszona. Zmarł niedaleko Świdnicy, we wsi Śmiałowice 30 marca 1926 roku.

Nowa wystawa w Galerii Muzeum

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również