Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Nowa edycja programu Aktywni+

  • Dodano: 2022-02-04 07:00, aktualizacja: 2022-02-03 22:48

Nawet 250 tys. złotych dofinansowania może otrzymać organizacja pozarządowa na realizację projektów skierowanych do osób starszych.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej startuje z nową edycją programu "Aktywni+". Na wsparcie projektów dla seniorów rząd przeznaczy w tym roku 40 mln złotych.

Nowa edycja programu "Aktywni +” ruszyła 1 lutego br. Organizacje pozarządowe mają czas na składanie ofert do 28 lutego br. Celem programu "Aktywni +”, realizowanego od 2021 roku, jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego. W latach 2021-2025 na realizację tego programu zostanie przeznaczona kwota 200 mln zł.

Tegoroczny budżet programu „Aktywni +” to 40 mln zł. Z tej puli organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości od 25 tys. do nawet 250 tys. zł. Te środki zostaną przekazane na projekty w ramach czterech obszarów działań.

Cztery obszary programu "Aktywni +"

  • To  m.in. aktywność społeczna, która obejmuje niesienie pomocy osobom starszym w aktywnym spędzaniu wolnego czasu, m.in. przez rozwijanie wolontariatu czy zwiększenie zainteresowania w obszarze rynku pracy. Polega ona również na wsparciu seniorów mniej samodzielnych.
  • Partycypacja społeczna przyczynia się natomiast do wzmocnienia samoorganizacji seniorów oraz zwiększeniu ich wpływu na życie lokalnych środowisk.
  • Działania obejmują również pomoc osobom starszym wykluczonym cyfrowo.  Zwiększają ich umiejętności w posługiwaniu się nowoczesnymi technologiami oraz zapewniają im bezpieczne funkcjonowanie przy wykorzystywaniu współczesnych narzędzi cyfrowych.
  • Ważne jest również przygotowanie do starości. Służy temu wzmacnianie trwałych relacji międzypokoleniowych oraz kształtowanie postaw empatycznych wobec osób starszych. Istotne jest również upowszechnianie pozytywnego wizerunku osób w jesieni wieku oraz prowadzenie działań na rzecz ich bezpieczeństwa.

Zachowanie aktywności osób starszych, m.in. fizycznej, intelektualnej oraz społecznej jest niezwykle ważne dla utrzymania sprawności w starszym wieku i czerpania radości z codziennego życia. Ważne, aby seniorzy dzielili się swoim potencjałem i doświadczeniem oraz wiedzą z młodszą częścią społeczeństwa. Wspieramy seniorów w tych działaniach w ramach programu "Aktywni +” - mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ofertę w ramach konkursu można składać wyłącznie w wersji elektronicznej, wypełnioną w Generatorze Ofert dostępnym na stronie od 1 do 28 lutego br. do godz. 16.00.

Zadania będą realizowane na podstawie umów jednorocznych w terminie od 1 kwietnia br. do końca 2022 roku.

W 2021 r. w ramach programu "Aktywni +” dofinansowanie na realizację projektów otrzymało blisko trzysta organizacji pozarządowych. W tegorocznej edycji programu wyniki konkursu poznamy najpóźniej do 15 maja 2022 r.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również