Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Na czym polega dokapitalizowanie spółki z o.o.?

  • Dodano: 2023-08-30 12:15

Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma kosztami, na które należy się przygotować. Co zrobić, gdy sytuacja finansowa nie napawa optymizmem? Po jakie rozwiązanie sięgnąć w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Dowiedzmy się więcej o jej dokapitalizowaniu.

Kiedy zdecydować się na dokapitalizowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Gdy rozrost kapitału okazał się mniej korzystny od zakładanych wyników, jednym ze sposobów poprawy sytuacji finansowej spółki jest jej dokapitalizowanie. Przedsiębiorcy decydują się na takie rozwiązanie z kilku powodów – przykładem może być nie tylko brak pieniędzy na pokrycie bieżących kosztów, ale także brak możliwości opłacenia zobowiązań dotyczących planów w przyszłości. Niewystarczająca ilość środków negatywnie wpływa na rozwój działalności i wprowadzanie następnych inwestycji, co z kolei może prowadzić do kolejnych problemów finansowych. Aby ich uniknąć, można postawić właśnie na dokapitalizowanie spółki z o.o.. Takie dodatkowe finansowanie okaże się mniej lub korzystniejszym rozwiązaniem w zależności od danej metody. Warto zapoznać się z każdą możliwością, rozważyć jej zalety oraz wady, a przy tym pamiętać o dopasowaniu jej m.in. do:

  • oczekiwanej kwoty finansowania,
  • najczęściej wybieranych rozwiązań podatkowych,
  • określonego celu, na który spółce potrzebne są środki,
  • indywidualnej sytuacji finansowej firmy.

A zatem ostateczny wybór powinien być dostosowany do sposobów funkcjonowania danej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i jej potrzeb. Nie istnieje uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się dla każdego przedsiębiorcy. Jednak dokapitalizowanie jej nie musi być skomplikowanym procesem. Jak zazwyczaj on przebiega?

Jak przebiega ten proces?

Dodatkowe środki finansowe spółka może uzyskać z pomocą: pożyczki zewnętrznej lub wewnętrznej, dopłaty do kapitału, wykorzystania kapitału zapasowego, podwyższenia kapitału zakładowego. Zanim zdecydujemy się na jedną z możliwości, dowiedzmy się więcej o ich procedurze. Jeśli zależy nam na czasie, do wyboru pozostaje jeden z mniej skomplikowanych sposobów, czyli pożyczka od wspólnika. Jednak w takiej sytuacji należy spodziewać się zazwyczaj ograniczonych środków – zwłaszcza gdy chcemy zmniejszyć formalności do minimum (sporządzenie koniecznej umowy pożyczki zależy od jej wartości – 1000 zł). Gdy liczy się uzyskanie większej kwoty, korzystniejsza może okazać się pomoc inwestora zewnętrznego, na przykład instytucji bankowej. Należy być przy tym świadomym poniesienia różnych konsekwencji podatkowych i dopilnowania formalności. W przypadkach kiedy przedsiębiorcy chcą uniknąć błędów, na przykład podczas sporządzania umów, często korzystają ze wsparcia prawniczego. Z kolei proces podwyższenia kapitału zakładowego składa się z większą ilością kroków i obowiązków do spełnienia, jednak za tym rozwiązaniem przemawia m.in. polepszenie wiarygodności wśród kontrahentów i innych instytucji. Co ważne, ostateczna poprawa płynności finansowej spółki zależy od działań, których podejmiemy się w przyszłości.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.