Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Możesz i Ty! Zostań rodziną zastępczą w powiecie wodzisławskim

  • Dodano: 2024-05-28 14:45, aktualizacja: 2024-05-28 17:32

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim poszukuje osób i rodzin chętnych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Na terenie powiatu wodzisławskiego obecnie jest 174 rodzin zastępczych, a pod ich pieczą znajduje się 337 dzieci. 

Pokaż swoje serce

Każde dziecko zasługuje na kochający dom, w którym czuje się bezpiecznie, gdzie może być sobą, popełniać błędy, uczyć się, tworzyć, zadawać pytania i beztrosko się bawić. To jest prawdopodobnie największe dobro, jakie możemy dać dzieciom.

Niestety nie każde dziecko ma taki dom i takich rodziców, którzy zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa i prawo do spontanicznego przeżywania dzieciństwa. Czasami zdarza się w życiu tak, że biologiczni rodzice nie są w stanie zapewnić prawidłowej opieki swojemu dziecku i konieczna jest ingerencja instytucji zewnętrznych i ustanowienie dla dziecka opieki - taką może przejąć rodzina zastępcza.

Czym jest rodzina zastępcza?

Rodzina zastępcza to dorośli, którzy udzielają pomocy i wsparcia dzieciom, które tego potrzebują. Otaczają je troską, zapewniają poczucie bezpieczeństwa, stabilizację i bezwarunkową akceptację. Przejmując czasową opiekę nad dzieckiem realizują wiele zadań, które służą jego rozwojowi i wychowaniu. Dzięki temu, że zapewniają mu bezpieczeństwo emocjonalne, dziecko może swobodnie poznawać świat i doświadczać pozytywnych relacji z innymi ludźmi.

Rodzinę zastępczą można tworzyć w pojedynkę, jak i w parze. Nie ma znaczenia czy jest się w związku małżeńskim lub partnerskim. Czy jest się rodzicem. Można mieć 20, 30, 40, 50, a nawet więcej lat. Nie trzeba mieć wyższego wykształcenia, własnego mieszkania, można być np. jego najemcą. Można nadal pracować zawodowo.

Jak zostać rodzicem zastępczym?

W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się czy jest się gotowym zaopiekować się dzieckiem, które tego potrzebuje. Dzieckiem, które często niesie ze sobą bagaż trudnych doświadczeń. Dzieckiem od którego nie można oczekiwać wdzięczności za to, że mu się pomaga. Dzieckiem, które potrzebuje bezwarunkowej akceptacji bez względu na to, jak trudne zachowania prezentuje.

Jeżeli zastanawiacie się Państwo lub jesteście już zdecydowani na pełnienie funkcji rodziny zastępczej, to w pierwszej kolejności powinniście zgłosić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim. Pracownicy Centrum przeprowadzą z Państwem wstępną rozmowę oraz poinformują, jakie dokumenty są wymagane, aby ubiegać się o pozostanie rodziną zastępczą. Udzielą również informacji, jakie są oczekiwania w stosunku do osób, mających pełnić funkcję rodziny zastępczej, a także na jakie wsparcie taka rodzina może liczyć. 

Masz pytania?

Skontaktuj się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim (ul. Wałowa 30, tel. 32 455 14 30, e-mail: piecza.zastepcza@pcpr-wodzislaw.pl). Więcej informacji znajdziesz także na stronie internetowej PCPR.

Możesz i Ty! Zostań rodziną zastępczą w powiecie wodzisławskim/ fot. UM Wodzisław


Źródło: UM Wodzisław / Aneta Krawel

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również