Wraz z nadejściem jesieni i pogorszeniem się warunków atmosferycznych warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do wyzwań drogowych. Wcześnie zapadający zmrok, mżawka i mgła sprawiają, że widoczność na drodze jest znacznie ograniczona. W takiej sytuacji elementy odblaskowe mogą uratować życie.
Pamiętajmy o odblaskach na drodze poza obszarem zabudowanym
Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są zobowiązani do noszenia odblasków w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Na drogach pozamiejskich, które często są słabo doświetlone i pozbawione chodników, piesi są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo. Odblaski mogą uczynić nas bardziej widocznymi dla kierowców, którzy z odpowiednim wyprzedzeniem zareagują na naszą obecność.
Odblaski i światła dla rowerzystów – obowiązek dla bezpieczeństwa
Kierujący rowerami muszą korzystać ze świateł przednich i tylnych od zmierzchu do świtu, zarówno na terenie zabudowanym, jak i poza nim. Światła oraz odblaski na rowerze zapewniają lepszą widoczność rowerzysty, co jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, gdy warunki pogodowe mogą gwałtownie się zmieniać.
Jak nosić odblaski, by były skuteczne?
Element odblaskowy powinien być umieszczony w miejscu, które znajduje się w polu działania świateł samochodowych, by był widoczny zarówno z przodu, jak i z tyłu. Dzięki temu kierowca ma czas na odpowiednią reakcję. Nawet najmniejszy odblaskowy element może znacząco zwiększyć nasze bezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza w warunkach słabej widoczności. Wodzisławscy policjanci podkreślają, że noszenie odblasków poprawia widoczność pieszego z odległości aż 150 metrów, co może dać kierowcy wystarczająco dużo czasu na reakcję.
Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich – odblaski to niewielki koszt, a mogą uratować życie.