Sztuczna inteligencja zyskuje na znaczeniu w naszym życiu, wpływając na pracę, codzienne decyzje oraz sposób, w jaki postrzegamy otaczający nas świat. W związku z tym edukacja w tym obszarze staje się niezbędna, pozwalając lepiej rozumieć nowe technologie, świadomie z nich korzystać i przygotować się na zmiany wynikające z cyfrowej transformacji.
Nowoczesne pracownie sztucznej inteligencji w szkołach
Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, 100 tys. sal lekcyjnych zostanie wyposażonych w zestawy do nauki zdalnej, a 16 tys. pracowni AI i STEM trafi do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Siedem szkół podstawowych w Wodzisławiu Śląskim zostało wyróżnionych i otrzymało pracownie sztucznej inteligencji. Mowa o:
-
Szkole Podstawowej nr 28,
-
Szkole Podstawowej nr 1,
-
Szkole Podstawowej nr 9,
-
Szkole Podstawowej nr 21,
-
Szkole Podstawowej nr 2,
-
Szkole Podstawowej nr 5,
-
Szkole Podstawowej nr 10.
Jakie korzyści niosą pracownie AI?
Zgodnie z zasadami dystrybucji, szkoły mogły otrzymać tylko jedną pracownię AI lub STEM. W przypadku zestawów do nauki zdalnej, liczba przyznanych zestawów mogła być większa. Pracownie AI to nowoczesne przestrzenie wyposażone w komputery, oprogramowanie oraz materiały dydaktyczne, które pozwolą uczniom na naukę nie tylko teorii, ale także praktycznych umiejętności związanych z programowaniem, eksperymentami i rozwiązywaniem rzeczywistych problemów za pomocą zaawansowanych technologii.
Rozwój kompetencji cyfrowych kluczem do przyszłości
Kompetencje cyfrowe, w tym znajomość zagadnień związanych z AI, będą miały ogromne znaczenie na rynku pracy w przyszłości. Dzięki pracowniom AI uczniowie będą mieli okazję rozwijać umiejętności, które zwiększą ich szanse zawodowe – od logicznego myślenia, przez podstawy kodowania, po analizę danych.