Wodzisławskie Centrum Kultury (WCK) znalazło się w gronie 50 domów kultury z całej Polski, które zostały zakwalifikowane do II edycji Zadania 1 Przedsięwzięcia szkoleniowego w ramach projektu „Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury”. Celem inicjatywy jest zwiększenie dostępności instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami, seniorów oraz innych grup o szczególnych potrzebach.
Celem szkolenia – poprawa dostępności instytucji kultury
Zadanie 1 – Przedsięwzięcie szkoleniowe to pierwszy krok w dążeniu do systemowej poprawy dostępności w instytucjach kultury. W jego ramach przedstawiciele WCK wezmą udział w stacjonarnych szkoleniach, które obejmą tematykę dostępności, modelowania oferty kulturalnej oraz dobrych praktyk włączających. Uczestnicy poznają skuteczne rozwiązania wdrażane w innych instytucjach dzięki wizytom studyjnym. Otrzymają również wsparcie online w postaci tutoringu oraz konsultacji z ekspertami.
Autodiagnoza dostępności i przygotowanie strategii
W ramach programu WCK opracuje autodiagnozę dostępności i przygotuje strategię wdrażania dostępności, co umożliwi skuteczniejsze dostosowanie oferty kulturalnej do potrzeb różnych grup odbiorców.
Kolejne kroki – granty na wdrożenie strategii
Po zakończeniu części szkoleniowej instytucje kultury będą mogły ubiegać się o dodatkowe granty na wdrożenie opracowanej strategii oraz organizację wzorcowych wydarzeń kulturalnych dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami.
Korzyści z udziału w projekcie
Dzięki udziałowi w programie WCK będzie mogło jeszcze lepiej dostosować swoją ofertę do potrzeb mieszkańców Wodzisławia. Dyrektor WCK, Katarzyna Rokowska-Szyroki, podkreśla, że celem instytucji jest, aby kultura była dostępna dla wszystkich, niezależnie od ograniczeń, które mogą napotkać odbiorcy. Projekt nie tylko pozwala na rozwój instytucji, ale przede wszystkim stanowi krok w stronę równego dostępu do kultury dla wszystkich.
Finansowanie projektu
Projekt jest finansowany w ramach działania 3.3 Systemowa poprawa dostępności Priorytetu III „Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami” programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Za jego realizację odpowiada Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.