Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Elektroniczne dowody osobiste - co trzeba o nich widzieć?

  • Dodano: 2019-03-04 10:30

Od 4 marca Polacy mogą składać wnioski o wydanie dowodów osobistych z warstwą elektroniczną.

Wszystkie dowody osobiste, które zostaną wydane na podstawie wniosków złożonych od 4 marca 2019 r., będą już miały warstwę elektroniczną.

Czym jest e-dowód?


E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną.

Zewnętrznie wygląda podobnie do wydawanego dotychczas dowodu osobistego. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny, jeśli chcecie skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione.

Tym, co sprawia, że dowody wydawane po 4 marca staną się „e-dowodami”, jest warstwa elektroniczna, czyli wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza to, że wystarczy położyć go na czytniku.

WAŻNE!

Nie zmieniają się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego - nadal potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw, które uznają go za dokument podróży. Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane mogą używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami.

E-dowód umożliwia m.in. logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty), elektroniczne podpisywanie dokumentów (dzięki podpisowi osobistemu).

Gdzie i jak złożyć wniosek o e-dowód?

Wnioski o wydanie e-dowodu można składać od 4 marca 2019 r. Wszystkie dowody, które będą wydane na podstawie wniosków złożonych po tym terminie, będą mieć warstwę elektroniczną. Jeśli Wasze dowody osobiste są nadal ważne, nie musicie ich wymieniać.

Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r. Wymiana dotychczasowego dowodu osobistego na e-dowód będzie bezpłatna.

Wniosek o dowód z warstwą elektroniczną można składać:

  • w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od adresu zameldowania,
  • przez Internet (więcej informacji na: www.obywatel.gov.pl).

Od 4 marca nieznacznie zmienił się dotychczasowy formularz wniosku (kliknij tutaj, by pobrać nowy formularz). Został poszerzony o możliwość wskazania nowych powodów ubiegania się o dowód osobisty oraz o sekcję z pytaniem o zgodę wnioskodawcy na zamieszczenie w dowodzie certyfikatu podpisu osobistego. Przy składaniu wniosku online warto zapoznać się wcześniej z wymogami, jakie powinno spełniać zdjęcie (załączanie niepoprawnie wykonanego zdjęcia to najczęstszy błąd).

Jako rodzic, opiekun prawny lub kurator możecie wnioskować o e-dowód dla dziecka lub podopiecznego.

Gdzie i jak zgłosić zagubienie, kradzież lub uszkodzenie e-dowodu?


Jeśli nie wiecie, gdzie jest Wasz e-dowód, ale macie nadzieję, że jeszcze go znajdziecie, możecie go zawiesić na maksymalnie 14 dni.

Jeśli w tym czasie nie cofniecie zawieszenia, Wasz e-dowód zostanie automatycznie unieważniony.

Jeśli cofniecie zawieszenie, Wasz e-dowód będzie znowu ważny.

Wniosek o zawieszenie/odwieszenie dowodu można złożyć:

  • w dowolnym urzędzie gminy,
  • przez Internet.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: UM Wodzisław Śląski / Ministerstwo Cyfryzacji

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również