Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

#budujeMY

  • Dodano: 2018-08-06 11:45

W różnych dzielnicach Wodzisławia Śląskiego realizowane są w tym momencie ciekawe inwestycje. Część z nich została ujęta w projektach, na które miasto pozyskało środki unijne. Poniższe zestawienie prezentuje wybrane, trwające lub niedawno zakończone zadania inwestycyjne.

Jedną z ważniejszych inwestycji realizowanych w mieście jest gruntowny remont zabytkowego dworca kolejowego. Trwają prace związane m.in. z odwodnieniem budynku, ściankami działowymi, budową konstrukcji segmentu wejścia oraz szybu z windą, dzięki której z obiektu łatwiej będą mogły korzystać osoby niepełnosprawne. Budynek dworca zostanie zaadaptowany pod Centrum Przesiadkowe Wodzisław Śląski oraz pod Centrum Aktywności Społecznej.

Na projekt przebudowy i rozbudowy dworca, a także budowę Centrum Przesiadkowego, miasto Wodzisław Śląski pozyskało środki z Unii Europejskiej w wysokości ponad 10 mln zł. Wartość całkowita obu tych projektów przekroczyła 14 mln zł. W ramach budowy Centrum zaplanowano np. utworzenie parkingu na części skweru na styku ul. Rybnickiej i Jana Pawła II.

Projekt Centrum Przesiadkowego objął też budowę ścieżki, która połączyła Stare Miasto (ul. Pośpiecha) z Rodzinnym Parkiem Rozrywki „Trzy Wzgórza”. Na ok. 650-metrowym łączniku znalazły się np. trzy zadaszone miejsca odpoczynku z przestrzenią dla osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami, stojaki na rowery, dystrybutory z workami na psie odchody i ciekawe, parkowe oświetlenie.

W ramach Programu Rozwoju Sieci Dróg Miejskich na lata 2016-2018 remontowane były też odcinki na os. XXX-lecia. To właśnie tam, w pobliżu ekranów akustycznych wzdłuż ul. Matuszczyka, namalowano ostatnio linie segregacyjne miejsc postojowych. Dzięki tej realizacji zostało wydzielonych ponad sto miejsc do dyspozycji mieszkańców, w tym sześć wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Zadanie zrealizowały Służby Komunalne Miasta na wniosek radnej Rady Miejskiej Grażyny Pietyry.

Jedna z kolejnych inwestycji do realizacji w ramach Programu Rozwoju Sieci Dróg Miejskich na lata 2016-2018 to zmiana konstrukcji nawierzchni ul. bocznej Górniczej. Wykonawcy został już przekazany plac budowy. Przed nim m.in. roboty rozbiórkowe, wykonanie podbudowy, nawierzchni z kostki betonowej oraz przebudowa zjazdów do siedzib zlokalizowanych w tym miejscu firm. 

Miasto jest już po odbiorze końcowym robót wykonanych na ul. Liliowej. Remont ok. 540-metrowego odcinka, a dokładniej zmiana konstrukcji nawierzchni drogi, został zrealizowany w ramach Programu Rozwoju Sieci Dróg Miejskich na lata 2016-2018. Dzięki programowi mieszkańcy mogą korzystać z także już wyremontowanych w tych latach odcinków m.in. ul. Wyszyńskiego, Siarkowej czy Połomskiej.

Przed miejską jednostką, Wodzisławską Placówką Wsparcia Dziennego „Dziupla” przedsięwzięcia związane z rozszerzeniem usług społecznych. W tym celu miasto przebudowuje budynek byłego hotelu przy ul. Czyżowickiej 29b. Dzięki realizacji tych dofinansowanych z UE projektów miasto zapewni lepszy dostęp do usług społecznych osobom wykluczonym i zagrożonym wykluczeniem.

Dzięki zdobytym środkom unijnym miasto zmienia także oblicze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II. Właśnie trwa gruntowna termomodernizacja budynku. Ze względu na charakter obiektu i duży zakres prac jest to bardzo wymagająca inwestycja. Wykonawca jest w trakcie m.in. docieplania ścian budynku, wymiany instalacji c.o. i wentylacji. Prowadzone są też roboty elektryczne i te, związane z zagospodarowaniem terenu wokół.

W Parku Miejskim realizowanych jest kilka zadań. Służby Komunalne Miasta prowadzą remont ścieżek spacerowych. W Parku pojawiły się też kwietne dywany według projektu prof. Krzysztofa Rostańskiego, botanika i architekta zieleni miejskiej. Stworzona została tutaj także wyjątkowa przestrzeń dla mieszkańców, z miejscami do odpoczynku, dostępną dla mieszkańców Wodzisławia Śląskiego biblioteczką Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej i różami.

Sześć terenów zielonych w różnych dzielnicach miasta przechodzi właśnie metamorfozę. Skwer przy ul. Pszowskiej obsadzany jest drzewami i roślinnością ozdobną. Planowane jest tutaj też rozstawienie trzech urządzeń dla najmłodszych wodzisławian: huśtawki, zjeżdżalni i bujaczka. Budowa ścieżek spacerowych w tym miejscu jest już na ukończeniu. Przebudowa wybranych lokalizacji o łącznej powierzchni ponad 12 ha realizowana jest dzięki projektowi, na który miasto zdobyło ponad 4 mln zł z UE.

Naprawdę duże zmiany czekają też teren, który współtworzą parkingi przy Wydziale Zamiejscowym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi i Krytej Pływalni Manta oraz otoczenie wokół pływalni, skarpa zlokalizowana za pływalnią, a także niewielki skwer znajdujący się przy ul. św. Wawrzyńca. Już wkrótce pojawią się tu m.in. nowe nasadzenia roślinności, ławki, stoły, stojaki rowerowe, pojedyncze elementy zabawowe i grille rekreacyjne.

Prace w ramach dużego projektu rozwoju terenów zieleni w Wodzisławiu Śląskim trwają też przy wąwozie na ul. PCK. W tym miejscu miasto zaplanowało m.in. nową ścieżkę pieszą, schody terenowe, ławki, elementy zabawowe i siłowni zewnętrznej. Dzięki nowo przebudowanym, ogólnodostępnym dla wodzisławian terenom w różnych częściach miasta, mieszkańcy będą mieli możliwość nieodpłatnego, atrakcyjnego spędzania wolnego czasu, relaksu, spotkań czy aktywnego wypoczynku w otoczeniu natury.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również