Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Bezpieczeństwo podczas snorkelingu: kluczowe role masek

  • Dodano: 2023-10-23 10:30

Snorkeling jest zaliczany do jednych z najbezpieczniejszych aktywności wodnych. Możliwość podziwiania raf koralowych i różnobarwnych ryb stanowi znakomite urozmaicenie całego wypoczynku, zwłaszcza jeśli destynacją wakacyjną są kraje południowe, takie jak Egipt, Włochy lub Grecja. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym możliwe będzie zadbanie o pełne bezpieczeństwo. Jak dobrać maskę do snorkelingu? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Jakie są rodzaje masek do snorkelingu?

Maski tego typu to z reguły proste akcesoria, które umożliwiają obserwowanie życia podwodnego bez konieczności wynurzania się ponad powierzchnię wody. Główną cechą, jaką odróżnia snorkeling od nurkowania, jest poziom zanurzenia, bowiem w przypadku pierwszej z wymienionych aktywności rzadko schodzi się na głębokość przekraczającą pół metra. Z tego powodu ta opcja jest znacznie bezpieczniejsza dla osób, których umiejętności pływackie są na przeciętnym poziomie – świadomość bliskiej obecności tafli wody pozwala skupić się na podwodnej florze i faunie, bez paraliżującego strachu przed wodą. Maski do snorkelingu stanowią podstawową formę zabezpieczenia przed dostaniem się wody do układu oddechowego człowieka, dlatego należy odpowiednio wybrać model, który zostanie wykorzystany podczas nadchodzących wakacji. Dla osób preferujących bardziej klasyczne rozwiązania ciekawą opcją są maski na oczy i nos, które z reguły sprzedawane są w kompletach z fajkami. Alternatywą dla tych produktów są maski pełnotwarzowe, czyli jednoelementowe zestawy, które zawierają wszystkie niezbędne akcesoria do snorkelingu. Obie opcje mają swoje oddane grona fanów, jednak rozwiązaniem najczęściej polecanym dla początkujących są przeważnie pełne maski, które charakteryzuje wysoki komfort użytkowania.

Co wpływa na bezpieczeństwo maski?

Jakość wykonania maski stanowi podstawę bezpieczeństwa podczas snorkelingu. Pomimo faktu, że aktywność ta ma charakter „powierzchniowy”, to każda silniejsza fala może wiązać się z ryzykiem zachłyśnięcia wodą. Produkty tego typu powinny być wykonane z miękkiego tworzywa sztucznego, którym jest najczęściej silikon. Dodatkowo w miejscach przylegania maski do twarzy powinien znajdować się gumowy kołnierz, który będzie zabezpieczał przed dostaniem się wody do jej wnętrza. Podczas zakładania element ten powinien delikatnie przyssać się do skóry twarzy, tworząc tym samym gwarantującą bezpieczeństwo uszczelkę. Z kolei zawory i filtry wpływają na odprowadzanie pary na zewnątrz – w przypadku produktów niskiej jakości przednia część maski już kilka minut po użytkowaniu pokrywa się kropelkami wody i mglistą powłoką. Stanowi to zagrożenie dla samego użytkownika, bowiem ograniczenie pola widzenia wiąże się z ryzykiem utraty orientacji w wodzie i problemami z wypłynięciem na brzeg. Wszystkie te aspekty wpływają na fakt, że wybierając maski do snorkelingu, należy kierować się przede wszystkim jakością wykonania poszczególnych produktów. Stawką jest bowiem bezpieczeństwo każdego użytkownika, które podobnie jak w przypadku innych aktywności wodnych, powinno stanowić nadrzędną wartość. Snorkeling to rewelacyjna forma spędzania wolnego czasu, lecz pod warunkiem zadbania o pełnię bezpieczeństwa!

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.