Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Bądź szybsza od raka - przyjdź na bezpłatną mammografię!

  • Dodano: 2024-05-17 10:15

Statystyki są nieubłagane - rak piersi stanowi prawie jedną czwartą wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet. Przebieg choroby oraz rokowania w dużym stopniu zależą od tego, kiedy zostanie ona wykryta. Ważne jest więc, aby regularnie się badać. Okazja do bezpłatnej mammografii dla pań od 45. do 74. roku życia pojawi się w Wodzisławiu Śląskim już 23 maja br.

Zadbaj o swoje zdrowie 

Z finansowanej przez NFZ mammografii skorzystać mogą kobiety od 45. do 74. roku życia, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie były na tym badaniu. Wystarczy, że wcześniej się zarejestrują, a na miejsce wezmą dowód potwierdzający ich tożsamość.

Mammografia to badanie rtg, które trwa około 5 minut. Dla zdecydowanej większości kobiet jest ono bezbolesne. Polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich - po dwa dla każdej piersi. Warto z niego skorzystać, ponieważ wczesne wykrycie ewentualnych zmian, w sposób diametralny wpływa na przebieg i skuteczność leczenia.

Aby się zapisać, należy zadzwonić pod numer telefonu: 587 673 444 lub wypełnić formularz online na stronie internetowej

Czy do badania trzeba się jakość przygotować?

Do badania nie trzeba się wcześniej przygotowywać. Na miejscu jest technik elektroradiologii, który najpierw przeprowadza wywiad lekarski, a następnie wykonuje mammografię. W mammobusach są poczekalnie, przebieralnie i co najważniejsze – najnowocześniejszy sprzęt, który jest w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany w piersi.

Wyniki są dostępne po około tygodniu. Jeśli lekarze zaobserwują niepokojące zmiany, to pacjentka otrzymuje zalecenia, co ma zrobić i gdzie powinna się udać.

Co powinno nas zaniepokoić?

Według ekspertów mammografię należy wykonywać raz na dwa lata. Ważne jest też, aby udać się do lekarza od razu, gdy zaobserwuje się niepokojące objawy.

Niepokoić powinny zmiany w kształcie piersi lub ich położeniu, zmarszczenie skóry lub zmianę jej koloru, wciągnięcie brodawki sutkowej, zaczerwienienie, owrzodzenie, a także wydzielina z brodawki - surowicza lub zabarwiona krwią oraz guzek albo stwardnienie, które różni się wyraźnie swoją konsystencją od reszty ciała. Uważać należy też na powiększenie węzłów chłonnych pod pachą. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy guzek lub zmiana skóry to rak. Zawsze jednak wymaga badania lekarskiego. - informuje Sławomir Maciejski, lekarz medycyny z zakresu radiologii. 

Wszystkie wodzisławianki zapraszane są w czwartek, 23 maja br. do udziału w bezpłatnych badaniach przy markecie Kaufland (ul. W. Witosa 28).


Źródło: UM Wodzisław/ Aneta Krawel

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również