Obecnie możemy cieszyć się nią przez cały rok, podziwiając piękno Parku Śląskiego. Zanim jednak Elka stała się tym, czym jest dziś, musiała najpierw zostać zbudowana, a następnie przejść rozbiórkę i odbudowę. Poznajcie historię kultowej kolei linowej Elka!
Początki Elki – jak narodziła się kultowa kolej linowa w Parku Śląskim?
Historia Elki sięga końca lat 60. XX wieku, a konkretnie roku 1965, kiedy rozpoczęto jej budowę. Prace trwały dwa lata, a kolejkę oddano do użytku 7 września 1967 roku. Jak podają źródła, Elka była najdłuższą nizinną koleją linową w Europie, o długości 5539 metrów. Jej pierwotna wersja była koleją krzesełkową z niewyprzęganymi krzesełkami. Już w latach 70. XX wieku przewoziła ponad 240 tysięcy osób rocznie. Trasa kolejki okrążała cały Park Śląski i składała się z trzech odcinków: Stadion Śląski – Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląskie Wesołe Miasteczko – Planetarium Śląskie, Planetarium Śląskie – Stadion Śląski. Sam przejazd trwał około godziny. Kolej w tej formie funkcjonowała do września 2005 roku, a latem 2006 roku uruchomiono dwie linie łączące się na stacji Planetarium. Z uwagi na zły stan techniczny podjęto decyzję o likwidacji Elki.
fot. Park Śląski
Nowa Elka – otwarcie w 2013 roku z dodatkiem gondoli dla całorocznych przejazdów
Kilka lat później, w 2011 roku, zdecydowano o budowie nowej kolei linowej. Prace rozpoczęły się dwa lata później, w 2013 roku, a jeszcze w tym samym roku odbyło się ponowne otwarcie Elki na trasie Śląskie Wesołe Miasteczko – Stadion Śląski. Do tradycyjnych krzesełek dołączono gondole, dzięki czemu Elka działa przez cały rok. W 2022 roku ogłoszono przetarg na budowę drugiej linii, którą finalnie otwarto w grudniu 2023 roku. Obecnie planowane jest otwarcie trzeciej linii, na którą już ogłoszono przetarg.
fot. Park Śląski
Podziwiaj Park Śląski z zupełnie nowej perspektywy
Podróż Elką oferuje zupełnie nowe spojrzenie na Park Śląski. Z wysokości możecie podziwiać liczne zakątki parku, pełne zieleni i interesujących budowli. Do wyboru są 4-osobowe kanapy lub 8-osobowe gondole. Elka może osiągać maksymalną prędkość 5 m/s, a minimalną około 0,5 m/s. Podczas rekreacyjnych przejazdów najczęściej porusza się z prędkością 2 m/s, co pozwala cieszyć się widokami przez około 40 minut na trasach Wesołe Miasteczko - Planetarium Śląskie i Wesołe Miasteczko - Stadion Śląski.