Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Zawody deficytowe w branży budowlanej

  • Dodano: 2023-06-20 11:00

Zależy Ci na szybkim zdobyciu posady? Postaw na budownictwo! W tej branży już od dłuższego czasu można dostrzec deficyt na przedstawicieli wielu zawodów. Poszukiwani są nie tylko doświadczeni specjaliści, ale również początkujący pracownicy fizyczni.

Specyfika branży budowlanej

Trudna sytuacja w branży budowlanej jest spowodowana wieloma czynnikami. Przede wszystkim coraz mniej osób wybiera szkoły zawodowe o profilu budowlanym, co wpływa na notoryczny brak pracowników. Ponadto, firmy coraz rzadziej decydują się na przeprowadzanie szkoleń pod okiem mistrzów, ponieważ jest to związane z dodatkowymi kosztami. Na rynku brakuje nie tylko absolwentów szkół zawodowych, ale także wykwalifikowanych specjalistów. Wszystko to sprawia, że zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach, mamy do czynienia z deficytem na przedstawicieli profesji budowlanych. Co więcej, wiele osób realizujących się w tej branży decyduje się na wyjazd poza granicę kraju, ponieważ praca na budowie w Niemczech czy w Austrii jest lepiej płatna.

Jakie są profesje deficytowe w branży budowlanej?

Obecnie mamy do czynienia z bardzo dużym zapotrzebowaniem między innymi na pracowników robót wykończeniowych. Poszukiwane są głównie osoby z konkretnymi umiejętnościami, które potrafią obsługiwać profesjonalny sprzęt. Na rynku jest także duży popyt na tynkarzy, zbrojarzy, stolarzy, betoniarzy, murarzy i brukarzy. Wzrasta też zapotrzebowanie na operatorów konkretnych maszyn budowlanych, w tym obrabiarek skrawających i urządzeń do przeprowadzania robót ziemnych. Na szybkie zdobycie zatrudnienia mogą liczyć wykwalifikowani elektromechanicy i elektrycy. Rośnie również deficyt na monterów instalacji budowlanych. Firmy regularnie poszukują także pracowników fizycznych na stanowisko robotnika budowlanego – to duża szansa na rozpoczęcie kariery w tej branży bez konkretnych kwalifikacji. Do grona zawodów deficytowych należy też zaliczyć kierowców ciągników siodłowych oraz kierowców samochodów ciężarowych.

Rosnący deficyt na zawody z branży budowlanej sprawia, że coraz więcej firm próbuje pozyskać nowych kandydatów dzięki wysokiemu wynagrodzeniu. Warto zapoznać się z aktualnymi ofertami zatrudnienia, zwracając uwagę na gwarantowaną pensję. W większości przypadków można liczyć na wynagrodzenie znacznie wyższe od średniej krajowej.  
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.