Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Zawód górnik - ciężka praca, dobre wynagrodzenie

  • Dodano: 2020-02-14 12:15

Wiele słyszy się o zarobkach górników. Oczywiście nie wszystkie informację są prawdziwe. To tych pewnych można zaliczyć fakt, że praca jest trudna, często niebezpieczna, ale i wymagająca. Jednocześnie nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami można znaleźć zatrudnienie w tym zawodzie. Zatem jak zostać górnikiem i czy to się opłaca?

 

Górni niezbędne są kwalifikacje

Aby móc podjąć pracę jako górnik trzeba ukończyć odpowiednią szkołę. Jeszcze kilka dekad temu w wielu miejscowościach otwierane były tzw. specjalne szkoły górnicze, aktualnie sytuacje się zmieniła. Jednak nadal otwierane są szkoły branżowe na kierunku Górnik eksploatacji podziemnej. Przy czym trzeba wiedzieć, że samo ukończenie szkoły nie wystarczy. Otóż osoby po szkołach branżowych, zawodowych na tym kierunku mogą otrzymać zatrudnienie, jednak w żadnym przypadku nie mogą tytułować się górnikiem. Pierwszym etapem jest pomoc dołowa, dopiero po przepracowaniu minimum roku mogą starać się o tytuł górnika, przy czym muszą odbyć specjalne szkolenie.

Studia górnicze- praca w dozorze

Osoby pragnące pracować w dozorze, bądź też nadzorze górniczym muszą ukończyć studia na kierunku np. Eksploatacja złów i zagospodarowanie odpadów. Jednocześnie muszą ukończyć kursy i specjalistyczne szkolenia. Na samym początku mogą pracować jako nadgórnicy, dopiero po odbyciu stażu i zdaniu egzaminu dostają się do dozoru.

Zarobki w branży górniczej są bardzo różne w zależności od firmy, ale i wykonywanych obowiązków czy doświadczenie. Specjaliści typu przodowi czy strzałowi mogą liczyć na pensję oscylującą na poziomie 8100 złotych netto, z kolei dozór może zarabiać jeszcze więcej. Trzeba jednak pamiętać, że tylko w spółkach państwowych wynagrodzenie jest stosunkowo wysokie, natomiast w prywatnych firmach górnicy zarabiają poniżej średniej krajowej, co jest naprawdę niską zapłatą, jak za tak ciężką pracę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.