Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Wybieramy panele akustyczne do biura

  • Dodano: 2020-01-30 16:00

Współcześnie coraz lepiej zdajemy sobie sprawę z faktu, że nasze środowisko jest zanieczyszczone.

Nasza świadomość dotyczy jednak przede wszystkim powietrza, a konkretnie - smogu. Warto zdawać sobie sprawę, że istnieje również zanieczyszczenie dźwiękiem, które jest dla nas równie niebezpieczne. Przeciętny mieszkaniec wielkiego miasta doświadcza więcej hałasu niż powinien. Chociaż wydaje się mu, że jest do tego przyzwyczajony, tak naprawdę jest to niemożliwe. Zróbmy wszystko co w naszej mocy, żeby ograniczyć natężenie hałasu w naszym życiu. W biurze możemy tego dokonać dzięki zakupowi paneli akustycznych. 

Dlaczego potrzebujemy paneli akustycznych?

Kiedy przychodzimy do pracy, hałas atakuje nas ze wszystkich stron. Ludzie w naszym otoczeniu głośno mówią, niekiedy krzyczą, śmieją się. W tle działa klimatyzator i wszelkiego rodzaju sprzęt biurowy. Zza okna docierają do nas dźwięki z ulicy. Jest tego zbyt dużo, żeby w pełni skoncentrować się na pracy. Hałas, którego doświadczamy na co dzień ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wbrew pozorom szkodzi on nie tylko narządom słuchu.

Kiedy doświadczamy silnego hałasu stajemy się zestresowani. Może pojawić się w nas agresja, rozdrażnienie. Jest niemal pewne, że w pomieszczeniu, w którym jest głośno będziemy mieć problemy z pamięcią i koncentracją. Tyle wystarczy, żeby źle wywiązywać się z zawodowych obowiązków. 

To jednak nie koniec negatywnego wpływu hałasu na nasze zdrowie. Z czasem mogą pojawić się problemy z układem sercowo-naczyniowym, podniesienie poziomu cukru we krwi. Jeżeli przez cały dzień pracy będziemy doświadczać hałasu, prawdopodobnie wieczorem doświadczymy problemów z zasypianiem. Brak snu to z kolei problemy z regeneracją organizmu i obniżenie jakości funkcjonowania układu immunologicznego.

Zwykły biurowy hałas (pod warunkiem, że doświadczamy go wystarczająco długo) może przyczynić się do powstania problemów z układem pokarmowym (w tym również tak poważnych jak wrzody żołądka i dwunastnicy).

Panele akustyczne mogą stać się rozwiązaniem problemu nadmiernego hałasu w pracy.

Szeroki wybór paneli akustycznych

Obecnie osoba zainteresowana zakupem paneli akustycznych ma do wyboru różnorodne modele.

Panele akustyczne mogą mieć postać ścianek działowych, które ustawia się pomiędzy stanowiskami pracy celem ich wyciszenia, a także zapewnienia pracownikom większej prywatności. Jeżeli w naszym biurze dominują szklane ściany, możemy zdecydować się na zakup paneli akustycznych mocowanych do szkła specjalnymi przyssawkami.

Innym rozwiązaniem jest zakup ekranów zwieszanych z sufitu (np firmy Estel), które dodatkowo optycznie obniżają wysokość pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem są też panele akustyczne mocowane do biurka. Wyciszą one nasze rozmowy telefoniczne, a jednocześnie nie ograniczają całkowicie możliwości komunikacji z innymi pracownikami.

Współcześnie panele akustyczne pełnią również funkcje dekoracyjne – sprawiają one, że wnętrze biura nie tylko staje się bardziej wyciszone, ale też prezentuje się znacznie bardziej efektownie.

Dekoratorzy wnętrz bardzo często sięgają po mobilne, wolnostojące panele akustyczne, które można w dowolny sposób przestawiać i łączyć ze sobą zmieniając tym samym aranżację wnętrza.

Jak działają panele akustyczne?

Za skuteczność paneli akustycznych odpowiada ich unikalna konstrukcja. W skład panelu wchodzi dźwiękoszczelny rdzeń, a także  miękka i porowata wierzchnia warstwa tłumiąca. W większości wypadków rdzeń panelu wykonany jest ze sprasowanej wełny mineralnej, specjalnie formowanych włókien poliestrowych, czy gęstej pianki poliuretanowej charakteryzującej się otwartokomórkową strukturą. Na wierzchu panelu znajdziemy przeważnie miękkie, a jednocześnie gęsto tkane materiały takie jak filc,naturalna wełna, czy aksamit.

Każdy panel charakteryzuje się określoną klasą pochłaniania dźwięku. Klasy te oznaczamy literami od A do E. A jest tu klasą najwyższą. Panej w ten sposób oznaczony jest w stanie izolować powyżej dziewięćdziesiąt procent dźwięków. Z kolei panele oznaczane literą B pochłaniają około osiemdziesięciu pięciu procent fal dźwiękowych.

Przy wyborze paneli akustycznych należy mieć na uwadze ich zdolność do pochłaniania dźwięku. Jednocześnie nie należy zapominać o estetyce. Panel powinien dobrze wpisywać się w estetykę danego wnętrza. Jeżeli dysponujemy przestrzenią typu open space, zdecydowanie dobrze jest pomyśleć o zakupie większej ilości paneli. Pozwoli nam to na tworzenie wielu ciekawych konfiguracji, a także odizolowanych miejsc pracy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.