Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Sekator do ogrodu - jaki wybrać?

  • Dodano: 2020-03-18 11:00

Sekatory należą do urządzeń, których nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie. W najwygodniejszy sposób przytną pęta średnich grubości gałęzi drzwi i krzewów. Wybór odpowiedniego narzędzia jest istotny, zanim rozpoczniemy wiosenne porządki w naszym ogródku. Jaki sekator wybrać? Tego dowiedzieć się można z poniższego artykułu.

Sekatory krótkie, długie i tyczkowe

Narzędzia te można podzielić na kilka grup pod względem zasięgu. Sekator krótki, jednoręczny jak sama nazwa wskazuje, obsługuje się jedną ręką. Pozwala przycinać kwiaty oraz pędy do 30 mm. Niewielki rozmiar i lekkość urządzenia pozwala na precyzyjne docinanie kwiatów.

Sekatory długie służą do przycinania nieco grubszych gałęzi. Zazwyczaj posiadają uchwyty, dzięki temu ich zasięg jest dużo większy. Przycinania krzewów dokonuje się za pomocą obu rąk. Jeśli wybierzemy narzędzie z przekładnią regulującą siłę cięcia, ułatwimy sobie przez to pracę.

Sekatory z wysięgnikiem, inaczej zwane tyczkowe wyposażone są w wysięgnik. Ostrzem manewrujemy za pomocą linki, która przebiega wzdłuż wysięgnika. Za pomocą sekatora tyczkowego jesteśmy w stanie przyciąć gałęzie drzew, bez konieczności korzystania z drabiny, co niezwykle ułatwia pracę. Niektóre modele mają zasięg nawet 5 metrów.

Sekatory nożycowe

Główną zaletą sekatora nożycowego jest jego trwałość i bezawaryjność. Do jego wytworzenia wykorzystuje się dużo stali, dlatego trudniej doprowadzić do zniszczenia ostrza. Sekator nożycowy wyśmienicie sprawdza się do przycinania grubszych gałęzi. Łatwość w rozkręcaniu i ostrzeni ostrza jest dodatkową zaletą tego urządzenia.

Sekatory kowadełkowe

Ten model docina do końca każdą, nawet najmniejszą gałązkę. Jest lżejszy od sekatora nożycowego, co umożliwia korzystanie z niego przez kobiety czy osoby starsze. Znakomicie operuje się nim na karłowych drzewkach. Gdy przycinamy drzewka, ostrze zmienia położenie względem osi wyciętej w środku kowadełka. Po zakończeniu cięcia wraca do swoich pierwotnych kształtów, dlatego jest niezwykle precyzyjny. Jednak przy siłowaniu się z gałęzią, dużo łatwiej można uszkodzić ostrze.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przy zakupie sekatora do ogrodu warto zwrócić uwagę na gwarancję i dostępność części zamiennych, które pozwalają na szybką naprawę podczas awarii. Uwagę należy wrócić na ergonomiczne rączki, które gwarantują pracę przy jak najmniejszym wysiłku. Amator ogrodnictwa dzięki wyprofilowanemu kształtowi sekatora mniej obciąży swoje nadgarstki w trakcie pracy.

Warto pamiętać o naszych roślinach — dobrej jakości ostrze w sekatorze mniej skaleczy pędy krzewów i kwiatów, które szybciej się zagoją i będą mniej narażone na uschnięcie czy infekcję.

Doskonały sekator, nie ważne, w jakim rozmiarze powinien być przede wszystkim lekki, ciąć przy małym użyciu siły i nie ulegać wielokrotnemu zepsuciu. Kwestia ładnego wyglądu pozostaje drugorzędna. Przy zakupie sekatora warto zasięgnąć porady eksperta w tej dziedzinie, czyli sprzedawcy w sklepie z narzędziami. Z jego pomocą wybierzemy najlepsze narzędzie do ogrodu, które posłuży nam przez wiele lat.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.