Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Razem zmieniamy Śląskie – inwestycje w ekologiczne rozwiązania

  • Dodano: 2023-02-01 13:45, aktualizacja: 2023-02-16 14:09

Kiedy trzy lata temu połączyliśmy wszystkie siły na walkę z pandemią, na drugi plan zeszły kwestie związane z ekologią. Jednak teraz, kiedy skutki zmian klimatycznych są coraz bardziej odczuwalne – zamiast szukać wymówek, należy szukać rozwiązań. Jednym z nich są Fundusze Europejskie i program REACT-EU, który wspiera województwo śląskie w odbudowie gospodarki regionu poprzez dofinansowania do odnawialnych źródeł energii. 

Klimat – kluczowa kwestia

W 2020 roku świat na chwilę stanął w miejscu. Teraz kiedy mamy już narzędzia i wiedzę, możemy ruszyć do przodu. Jest to niezwykle ważne w przypadku OZE, czyli odnawialnych źródeł energii, ponieważ perspektywy na najbliższe dekady nie są optymistyczne. Klimat zmienia się dynamicznie, co możemy zauważyć chociażby przez wzrost temperatury czy gwałtowne zjawiska pogodowe jak wichury, czy burze. Zjawiska te powodują podtopienia, powodzie, pożary, a co za tym idzie – ogromne zniszczenia i straty nie tylko dla człowieka, ale także (a może przede wszystkim) dla środowiska naturalnego. Aby zahamować emisję gazów cieplarnianych, potrzebne są natychmiastowe działania i inwestycje w zieloną energię. Jednym z programów wspierających poprawę efektywności energetycznej jest REACT-EU. To plan naprawczy uruchomiony przez Komisję Europejską w odpowiedzi na skutki pandemii COVID-19. Przyczynia się on do ożywienia gospodarczego poprzez wsparcie ekologicznych inwestycji. 

Czym jest REACT-EU?

Fundusze Europejskie wspierają województwo śląskie już od dawna, a efekty tego wsparcia można dostrzec na każdym kroku. Środki unijne z programu REACT-EU wspomagają m.in. przedsiębiorców w odbudowie gospodarki regionu. Dofinansowania służą również:

  • budowie i przebudowie infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych;
  • modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej wraz z ewentualną wymianą lub modernizacją źródeł ciepła albo podłączeniem budynków do ciepła sieciowego;
  • budowie i przebudowie instalacji OZE wraz z magazynem energii w modernizowanych energetycznie budynkach.

Inwestycje w zieloną energię

Jednym z beneficjentów Funduszy Europejskich jest Epconstruction Sp. z o.o., katowicka firma specjalizująca się m.in. w obszarze odnawialnych źródeł energii, magazynowaniu energii elektrycznej oraz w nowoczesnych układach kogeneracji i trigeneracji gazowej... Pandemia COVID-19 oznaczała m.in. wzrost cen oraz utrudnienia biznesowe. W tym czasie firma stanęła przed wyzwaniem – jak wciąż się rozwijać i nieść korzyść środowisku, kiedy pojawia się tyle problemów? Z pomocą przyszło dofinansowanie.

– Cieszymy się, że dzięki wsparciu Funduszy Europejskich możemy rozwinąć swoją działalność i mieć realny, pozytywny wkład w poprawę środowiska naturalnego – mówi pan Piotr Woliński, Prezes Zarządu EPConstruction Sp. z o.o.

Dofinansowanie pozwoliło na zakup specjalistycznego auta serwisowego oraz zestawu mierników i elektronarzędzi niezbędnych do wykonywania nowych usług, czyli poligeneracji gazowej, wyprowadzania mocy z farm fotowoltaicznych oraz magazynów energii. Środki z UE umożliwiły również wynajem hali przemysłowej, w której prowadzony będzie proces prefabrykacji elementów instalacji. Rozwój firmy przyczynił się także do stworzenia dwóch nowych stanowisk pracy.

Kolejnym beneficjentem programu REACT-EU jest Gmina Pilchowice. Celem realizowanego projektu była poprawa jakości powietrza poprzez montaż instalacji odnawialnych źródeł energii w domach jednorodzinnych. W projekcie przewidziano zakup 494 instalacji, w tym: fotowoltaiczne,  kolektory słoneczne, powietrzne pompy ciepła oraz kotły na biomasę. Dzięki temu mieszkańcy gminy zyskali nie tylko realne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej i cieplnej, ale przede wszystkim zdrowsze powietrze, a co za tym idzie – poprawę zdrowia i jakości życia.

To tylko dwie historie z wielu przykładów pozytywnych zmian na drodze ożywienia gospodarczego województwa śląskiego. Beneficjenci przy wsparciu Funduszy Europejskich troszczą się o swój region, dbają o środowisko oraz stabilność zatrudnienia. Wniosek jest jeden – taka współpraca popłaca!

Artykuł współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Współfinansowane w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19”

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.