Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Naruszenie praw autorskich

 • Dodano: 2021-04-07 09:30, aktualizacja: 2021-04-08 18:20

Prawa autorskie przysługują każdemu twórcy. Jeśli dojdzie do ich naruszenia, autor ma możliwość podjęcia określonych działań względem sprawcy. Trzeba jednak wiedzieć jakie roszczenie przysługuje twórcy i kiedy dokładnie może z nim wystąpić. Na stronie Kancelaria Prawna TMH - Adwokat Rzeszów znajdziecie Państwo wszystkie informacje dotyczące możliwości dochodzenia odszkodowania za naruszenie praw autorskich.

Pomoc z zakresu prawa autorskiego

Pomoc prawna może przybierać różne formy – reprezentacji przed sądem, sporządzenia odpowiednich pism procesowych, czy choćby udzielenia porady na konkretny temat. Dotyczy to także spraw z zakresu prawa autorskiego.

W dzisiejszych czasach bardzo często dochodzi do naruszenia cudzych praw do oryginalnego utworu, szczególnie w świecie internetu. Powoduje to, że autor ma możliwość dochodzenia swoich roszczeń w dwóch trybach:

 • na drodze przedsądowej – poprzez wystosowanie odpowiedniego pisma do naruszającego prawa autorskie,

 • na drodze sądowej – poprzez procesowe dochodzenie swoich praw, gdy sprawca nie poczuwa się w żaden sposób do odpowiedzialności

Na każdym etapie sprawy z zakresu praw majątkowych warto współpracować z prawnikiem. Dobry adwokat podpowie jakie narzędzia będą skuteczne przy dopełnieniu wszelkich formalności.

Roszczenia przy naruszeniu praw autorskich

Twórcy przysługują dwa rodzaje praw:

 • autorskie prawa majątkowe – są zbywalne i podlegają ogólnym zasadom dziedziczenia,

 • autorskie prawa osobiste – są one niezbywalne i przysługują autorowi dożywotnio.

Naruszenie praw autorskich może przybierać różne formy, najpopularniejszymi są jednak bezprawne wykorzystywanie utworu oraz jego odpłatne udostępnianie/ rozpowszechnianie bez zgody twórcy. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia prawa autorskiego, jego twórcy przysługują następujące żądania:

 • zaniechania naruszania,

 • usunięcia skutków naruszenia,

 • naprawienia wyrządzonej szkody:

  • albo na zasadach ogólnych;

  • albo poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności stosownego wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu;

 • wydania uzyskanych korzyści.

Zakres żądań autora względem sprawcy jest bardzo zróżnicowany i zależy tak naprawdę od okoliczności danej sprawy. Jeśli zainteresował Państwa ten temat, więcej informacji możecie odnaleźć w artykule Naruszenie praw autorskich.

Kto potrzebuje wsparcia prawnego?

Decydując się na wystąpienie z roszczeniem z zakresu prawa autorskiego należy zasięgnąć porady prawnej doświadczonego specjalisty. Tylko on będzie w stanie oszacować możliwości odszkodowawcze w danej sprawie oraz oceni ryzyko potencjalnej przegranej w sądzie.

Wsparcie prawnika jest tym bardziej potrzebne, jeśli sprawa trafi na wokandę. Samodzielna walka z prawnikami przeciwnika nie jest rozsądnym pomysłem, skutkiem czego może być nie tylko przegrana twórcy, ale także konieczność zapłaty odszkodowania wobec pozwanego (nie wspominając już o wysokich kosztach sądowych).

Procedura dochodzenia odszkodowania z tytułu naruszenia autorskiego prawa do dzieła jest bardzo złożona. Każdorazowo należy dokonać analizy okoliczności całej sprawy i dopiero wówczas zaproponować klientowi konkretne rozwiązania prawne. Jeśli się na nie zgodzi, bez problemu można zainicjować całą sprawę, czasami unikając nawet drogi sądowej.

Patron merytoryczny artykułu:

Adwokat Rzeszów

Kancelaria Prawna TMH - Adwokat Rzeszów
ul. Dominikańska 1a,
35-077 Rzeszów
+48173070766

Polecamy również:

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.