Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Manekin "duch" - co warto wiedzieć?

  • Dodano: 2020-06-04 11:00

Każdy, kto robi zakupy online spotkał się z packshotami. To zdjęcia produktowe, wykonane w odpowiednim oświetleniu, często z wykorzystaniem specjalnych stołów i uchwytów. Ważną rolę w fotografii produktowej odgrywają manekiny „duchy”, czyli figury zaprojektowane w ten sposób, by ubranie układało się na nich jak na człowieku, a sam manekin nie wystawał z dekoltu czy rękawów.

 

Jak wygląda manekin typu duch?

Manekiny ghost, jak duchy z opowieści, są zwykle niewidzialne. Najczęściej są wykonane z przezroczystego materiału lub ukształtowane w taki sposób, by żaden fragment nie był widoczny. W przypadku nietypowych krojów ubrań bywa konieczna dodatkowa obróbka fotografii, jednak zwykle postprodukcja polega na korekcie kolorów czy jasności zdjęcia.

Zarówno w przypadku manekinów typu duch, jak i zwykłych, najważniejsza jest sylwetka i właściwe proporcje. Modele do packshotów występują więc zarówno w męskich, jak i damskich wariantach, z odpowiednio wymodelowanym torsem. Szczególnie często używane są do fotografii bluzek i t-shirtów oraz koszul czy marynarek.

Czy manekin „duch” przydaje się poza fotografią?

W zależności od pomysłu na aranżację wystawy stosowane są różne manekiny. „Duchy” jak najbardziej można stosować nie tylko do zdjęć, ale też na wystawach – np. białe, takie jak dostępne tu: https://sklep.moremannequins.pl/specjalne-packshot.71. Taka opcja jest szczególnie polecana dla osób prowadzących niewielki sklep stacjonarny wraz z internetowym odpowiednikiem. Dzięki temu można ubrać manekina do zdjęć i przy okazji wrzucić profesjonalne zdjęcia do sieci bez konieczności kupowania dodatkowych modeli i zajmowania nimi cennej przestrzeni.

Warto też wiedzieć, że choć manekiny typu duch są najczęściej używane do zdjęć ubrań, niektórzy wolą wykorzystać w tym celu klasyczne modele z głową lub po prostu żywą osobę. Każde z tych rozwiązań jest dobre, o ile zadba się o dobrą jakość zdjęć, czyli kompozycję, kolorystykę czy aranżację tła. Należy unikać jednego – fotografowania ubrań na wieszaku, ponieważ zwykle układają się niekorzystnie i nie widać ich kroju.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.