Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Domowa instalacja fotowoltaiczna - sposób na niższe rachunki na prąd

  • Dodano: 2020-10-16 15:15, aktualizacja: 2020-10-19 16:05

W ostatnim czasie wielu Polaków otrzymało rachunki na prąd znacznie wyższe niż dotychczas. Niestety, ceny energii elektrycznej są spore i w przyszłości także będą rosły. Wysokie wydatki powodują z drugiej strony większe zainteresowanie odnawialnymi, ekologicznymi źródłami energii – instalacjami fotowoltaicznymi.

Co warto wiedzieć o fotowoltaice?

Fotowoltaika to produkcja prądu elektrycznego z energii promieniowania słonecznego. To dość nowa dziedzina techniki, która stale dynamicznie się rozwija, ale już teraz gwarantuje bardzo dobrą efektywność. Wraz z upowszechnianiem się instalacji PV (fotowoltaicznych) spadają ich ceny – to także przekłada się na większe zainteresowanie własną produkcją energii. Do produkcji prądu konieczne jest założenie specjalnej instalacji. Te domowe nazywane są mikro instalacjami fotowoltaicznymi – wytwarzają one prąd potrzebny do zasilania domu, ale również można odsprzedawać go do sieci elektroenergetycznej, co dodatkowo pozwala na zredukowanie rachunków za prąd.

Dlaczego warto założyć swoją instalację fotowoltaiczną?

Własna instalacja fotowoltaiczna niesie ze sobą wiele zalet. Warto zatem poznać je bliżej, ponieważ im szybciej zainwestuje się w taki system, tym więcej można na nim zyskać.

Zalety instalacji fotowoltaicznej:

  • redukcja kosztów prądu

  • większa niezależność energetyczna

  • ochrona środowiska naturalnego

  • przyszłościowa inwestycja

Dzięki dodatkowym programom umożliwiającym dofinansowanie do fotowoltaiki można zyskać z nią jeszcze więcej – dzięki temu produkcja własnego prądu staje się bardziej opłacalna.

Jak wygląda instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna ma na celu produkowanie prądu z energii promieniowania słonecznego. Podstawowym elementem takiego systemu są zatem odpowiednie panele umieszczane na zewnątrz – to tak zwane panel fotowoltaiczne, inaczej panele PV. Różnią się swoją budową oraz mocą – jeden z najpopularniejszych to panel fotowoltaiczny 355W, który montowany jest w wielu instalacjach. Także w skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą falownik, czyli inwerter – ma on na celu przekształcenie wyprodukowanego prądu stałego w ten zmienny. Dzięki temu instalacja może zasilać domowe sprzęty, na przykład lampy, lodówkę, telewizor, ale też grzejniki elektryczne czy elektryczne podgrzewacze wody. Dodatkowo instalacja obejmuje również liczniki, okablowanie, zabezpieczenia. Aby wykonać instalację fotowoltaiczną na swoim domu, warto skontaktować się z dobrą firmą, która zajmuje się świadczeniem kompleksowych usług – od projektu aż do montażu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.