Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Czego dotyczą?

  • Dodano: 2022-07-06 06:30, aktualizacja: 2022-07-05 18:36

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym. Nowelizacja wprowadza m.in. lekcje języka polskiego dla obywateli Ukrainy.

Lepszy dostęp do języka polskiego i pracy

W związku z wojną na Ukrainie, wielu obywateli tego kraju zdecydowało się na ucieczkę do Polski. Rząd postanowił pomóc uchodźcom zaaklimatyzować się w nowym kraju poprzez uchwalenie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym. Po 5 miesiącach trwania wojny na Ukrainie zdecydowano się na zmiany w ustawie, aby nieco ułatwić Ukraińcom życie w Polsce

Jedną z bardziej znaczących zmian jest łatwiejszy dostęp do nauki języka polskiego. Nowe przepisy umożliwiają powiatowym urzędom pracy organizowanie lekcji z języka polskiego dla cudzoziemców. Łatwiejsze będzie także pogodzenie pracy z życiem rodzinnym – ustawa reguluje zapewnianie przez samorządy opieki nad najmłodszymi dziećmi z Ukrainy, podczas gdy ich rodzice przebywają w pracy.

Świadczenia dla obywateli Ukrainy

Przypominamy, że obywatele Ukrainy mogą pobierać 500 plus, a także 300 zł zapomogi „na start”. Jednak aby skorzystać z któregokolwiek z nich, konieczne jest posiadanie polskiego numeru PESEL. Co ważne, ubieganie się i pobieranie świadczenia nie jest możliwe, jeżeli obywatel Ukrainy opuścił Polskę na więcej niż 30 dni.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również