Budowa tarasów widokowych, ścieżek spacerowych, remont schronu, nasadzenia według koncepcji uznanego botanika… W ostatnich kilku latach Park Miejski systematycznie zmieniał się według przyjętej przez miasto koncepcji. Poniżej prezentujemy kilka wybranych działań dotyczących tego miejsca.
Rewitalizacja zbiornika wodnego
W 2015 r. miasto zaplanowało prace związane z rewitalizacją zbiornika wodnego w Parku Miejskim. Parkowy staw oczyszczono. Zrealizowane zostały także roboty mające na celu uszczelnienie zbiornika. Wśród innych zaplanowanych do realizacji działań znalazł się montaż fontanny.
Budowa większego tarasu widokowego
Kontynuacją prac z 2015 r. była budowa tarasów widokowych. W 2016 r. przebudowano istniejące zejście do stawu od strony Pałacu Detrichsteinów na formę tarasu. Obecny taras posiada schody zejściowe oraz pochylnię zjazdową z poręczami dla osób niepełnosprawnych oraz dla matek z dziećmi w wózkach. Jego nawierzchnia została urządzona w znacznej części z płyt 50x50 cm, jest więc wygodna w korzystaniu również dla pań w butach na obcasach, a nawierzchnia dolnej części tarasu w całości z płyt granitowych. Taras został wyposażony w ławeczki z widokiem na staw oraz w stojak rowerowy.
Mniejszy taras widokowy w Parku Miejskim
Mniejszy taras widokowy znalazł się po przeciwległej stronie stawu. Taras został urządzony w miejscu wydeptanego skrótu. Ma kształt półokrągłego balkonu o średnicy ponad 3 m. Wydeptany skrót został urządzony w trwałej nawierzchni i wyposażony w ławeczki z widokiem na staw i wyspę oraz stojak na rowery.
Rewaloryzacja Parku Miejskiego
W Parku Miejskim wdrażany jest nowy układ kompozycyjny drzew w ramach uzgodnionej z konserwatorem, kompleksowej rewaloryzacji Parku. Tym sposobem pojawiają się tutaj nowe gatunki, m.in. takie jak: klon palmowy, klon pospolity, klon czerwony, grab pospolity, grujecznik japoński, miłorząb dwuklapowy, iglicznia trójcierniowa, ambrowiec amerykański, magnolia pośrednia, jabłoń kwiecista, metasekwoja chińska, świerk serbski, sosna czarna, wiśnia, wiśnia wczesna, wiśnia piłkowana, daglezja zielona czy wierzba płacząca. Nowe drzewa zastępują te, które musiały zostać usunięte z takich przyczyn jak np.: obumarcie, liczne rany wgłębne, wypróchnienia, ubytki kominowe, suche gałęzie, brak kory, grzyby
Koncepcja prof. Rostańskiego
Wszystkie prace prowadzone są zgodnie z wytycznymi Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach oraz opracowaną przez prof. Krzysztofa Rostańskiego koncepcją rewaloryzacji Parku Miejskiego (Krzysztof Rostański – prof. zw. dr hab. nauk przyrodniczych, polski botanik, specjalista w zakresie taksonomii roślin, autor monografii i prac naukowych, prodziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w latach 1984-1987, kierownik Katedry Botaniki Systematycznej w latach 1977-2004, przewodniczący Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Botanicznego).
Remonty ścieżek spacerowych
W tym roku pracownicy Służb Komunalnych Miasta wyremontowali kolejne ścieżki spacerowe w wodzisławskim Parku Miejskim. Miasto przeznaczyło na ten cel 350 tys. zł. Realizacja miała na celu podniesienie wartości użytkowych i estetycznych terenu, a także nawiązanie do historycznego przebiegu tras w Parku. Przebudowa objęła głównie korektę przebiegu tras oraz szerokości ścieżek, jak również wymianę materii. Nawierzchnia ścieżek została wykonana z szerokich płyt granitowych. Takie same płyty zostały wykorzystane także podczas wcześniejszych remontów w Parku. Powierzchnia zaprojektowanych ścieżek wyniosła ponad 1440 metrów kw. W tym etapie prac zostały wyremontowane główna ścieżka, przebiegająca od galerii Karuzela aż do okolic budynku poczty, a także odnogi ścieżki zlokalizowane przy przystankach autobusowych.
Rozbudowa placu zabaw
W 2017 r. zakończyła się rozbudowa placu zabaw w Parku Miejskim. W efekcie wodzisławskie maluchy mogą korzystać z dodatkowych urządzeń i zabawek, o które uzupełniona została ta parkowa przestrzeń. Na ogrodzonym placu zabaw oprócz ławek i oświetlenia znajdują się: góra ze zjeżdżalnią, tunelem wraz z trzema wejściami, huśtawki, piaskownica z koparką, zestaw rur do wspinaczki, pojedyncze rury do wspinaczki, ksylofon i bębny, deska surfingowa na sprężynie, karuzela, element wspinaczkowy, bujak na sprężynie i trampolina terenowa.
Prace przy schronie
W 2017 r. pracownicy Służb Komunalnych Miasta w Wodzisławiu Śląskim prowadzili prace mające na celu odtworzenie zlokalizowanej nad wodzisławskim schronem ścieżki z kostki brukowej. Wcześniej Służby zajmowały się w tym miejscu rekonstrukcją i zabezpieczeniem przeciekającego dachu schronu. Odtworzenie ścieżki nad schronem to zadanie zrealizowane ze środków miejskiej jednostki.
Nowi-starzy mieszkańcy Parku Miejskiego
W 2017 r., po wielu latach Park Miejski stał się domem wodzisławskich łabędzi. Romeo i Julia – takie imiona wodzisławianie nadali ptakom w ramach miejskiego konkursu w portalu Facebook. Specjalnie dla łabędzi pośrodku stawu zbudowana została altana lęgowa. Służby Komunalne Miasta dbają o lokatorów Parku przez cały rok, także zimą. To właśnie wtedy, by uniknąć ryzyka przymarznięcia ptaków do skutego lodem stawu, przewożą je do zwierzyńca przy parafii św. Wawrzyńca na Wilchwach.
Ciekawe dekoracje świąteczne
Rokroczne Park Miejski dekorowany jest na Boże Narodzenie. O to, by także Park był świątecznie oświetlony, dbają Służby Komunalne Miasta. Bożonarodzeniowe iluminacje montowane są m.in. na łabędzim domku zlokalizowanym na wysepce pośrodku parkowego stawu, a także w otwartej strefie w pobliżu Galerii Karuzela. SKM już planują tegoroczne parkowe ozdoby.
źródło: Gazeta Wodzisławska