Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Wodzisław Śląski: Wyjątkowa odsłona DzieJesie(ń) Festiwalu za nami

  • Dodano: 2023-09-18 12:45

W ubiegłą sobotę, 16 września po raz trzeci w Wodzisławiu Śląskim wyjątkowo powitaliśmy jesień! To wszystko za sprawą niezwykle klimatycznego wydarzenia, jakim jest DzieJesie(ń) Festiwal. Tego dnia dopisała nie tylko piękna, słoneczna pogoda, ale także wodzisławianie oraz mieszkańcy okolicznych miast, którzy pojawili się na Rynku.

Ekologia i rozrywka: DzieJesie(ń) Festiwal po raz trzeci w Wodzisławiu Śląskim

Wydarzenie podobnie jak w ubiegłych latach rozpoczęło się punktualnie o godz. 9:00, a na uczestników czekali wystawcy Ekobazaru i Kwiatobazaru. Lokalni przedsiębiorcy mieli do zaoferowania zarówno ekologiczne i naturalne produkty tj. chleb, wędliny oraz konfitury, jak i piękne rękodzieło, natomiast wodzisławskie kwiaciarnie wystawiły się ze zjawiskowymi, jesiennymi kwiatami, które ozdobiły Rynek i doskonale wpisały się w charakter tej imprezy.

O godz. 13:00 ruszyły dwie strefy: wystawców, u których można było kupić sery, wina, pączki, miody, a nawet czeskie specjały, dzięki obecności zaprzyjaźnionego miasta Ostrawy. Ponadto pojawiły się stoiska z kosmetykami naturalnymi, prosecco van, ceramiką, bajeczkami autorki Zuzanny Trojnackiej-Dasiak, świeczkami, mikrolasu w szkle oraz Pań z Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.  W trakcie wydarzenia wszyscy chętni mogli także pomóc. Przy stoisku Nikoli Zebrali z Wodzisławia Śląskiego, u której zdiagnozowano nieuleczalną, złożoną wadę serca każdy mógł dołożyć cegiełkę, aby uratować życie dziewczynki. W strefie warsztatowej do godz. 18:00 trwały różnorodne i ciekawe warsztaty, które cieszyły się powodzeniem wśród uczestników festiwalu. Szkoły Edukacji Innowacyjnej w Wodzisławiu Śląskim przygotowały zajęcia z tworzenia jesiennych wianków na drzwi, firma Strzałka przeprowadziła warsztaty stolarskie, nie zabrakło także warsztatów wikliniarskich.

Atrakcje podczasDzieJesie(ń)i

To wydarzenie nie odbyłoby się bez wsparcia miejskich jednostek, które zadbały o atrakcje dla dzieci i dorosłych. Wodzisławskie Centrum Kultury poprowadziło twórcze warsztaty ekologiczno-florystyczne, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śląskim przygotowała zajęcia, podczas których wszyscy chętni mogli stworzyć np. jesienną zakładkę do książki, a także wziąć udział w zabawie literackiej. O rozrywkę dla najmłodszych zadbała natomiast Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego „Dziupla”. W imprezie wzięło również udział Stowarzyszenie Happy Gry i My, czyli współtwórcy cotygodniowego wydarzenia pn. „Pociąg do gier”, które odbywa się na Dworcu Kolejowym. Organizacja czuwała oczywiście nad rozgrywkami planszowymi.

Jak co roku, o godz. 15:30 poznaliśmy zwycięzców konkursu na najsmaczniejszą szarlotkę. Wspominane pyszności pojawiły się na stole, który ustawiony został w centralnym punkcie Rynku, aby jury mogło dokonać wyboru, która szarlotka zasługuje na powyższy tytuł. Tuż po burzliwej naradzie oraz ogłoszeniu wyników, chętni uczestnicy wydarzenia mogli skosztować tych smakowitych wypieków. Jesień zagościła nie tylko na Rynku, ale i w okolicznych restauracjach. Szefowie kuchni dołożyli wszelkich starań, aby zadowolić podniebienia nawet najbardziej wymagających smakoszy. Skomponowali wyjątkowe menu, dedykowane wydarzeniu.

Część koncertowa rozpoczęła się o godz. 16:00. Wtedy to na scenie pojawił się wodzisławianin - Fabian Besta, który zachwycił publiczność swoim głosem. Następnie wystąpiła Estera Wochnik, którą nie pierwszy raz mogliśmy usłyszeć w Wodzisławiu Śląskim, gdyż artystka grała już dla nas m.in. podczas tegorocznej Wodzisławskiej Nocy Świętojańskiej.

Po występach młodzieży przyszedł czas na koncerty Kawy z Mlekiem oraz gwiazd wieczoru - zespołu Łzy. Artyści pochodzący z Wodzisławia Śląskiego oraz okolicznych miejscowości przyciągnęli na Rynek prawdziwe tłumy, dając zjawiskowe show. Ze sceny płynęły dźwięki największych hitów zespołu m.in. „Narcyz się nazywam” czy „Agnieszka już dawno...”. Nie zabrakło również nowszych kompozycji, w tym wpadającego w ucho utworu „Chwyć i leć”.

Wodzisław Śląski: Wyjątkowa odsłona DzieJesie(ń) Festiwalu za nami / fot. UM Wodzisław Śląski

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również