Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Uwaga kierowcy! Niekorzystane warunki na drogach!

  • Dodano: 2024-01-17 14:00

Od kilku dni na śląskich drogach panują trudne warunki atmosferyczne. Użytkownicy dróg w czasie zmiennej aury i występujących opadów muszą mieć świadomość, że jezdnia może być bardzo śliska. W takich warunkach kierujący pojazdami zobowiązani są zachować szczególną ostrożność.

Niebezpieczne warunki przyczyną wielu zdarzeń drogowych

Zimowa aura i złe warunki na drogach mogą stworzyć wiele zagrożeń, na które kierowcy nie zawsze są przygotowani. Użytkownicy dróg muszą mieć świadomość, że w tym okresie na jezdni będzie bardzo ślisko.

Tylko wczoraj na śląskich drogach doszło do 113 zdarzeń drogowych. Na szczęście, żadna z osób uczestniczących w zdarzeniach drogowych nie została ranna.

Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków panujących na drodze. To właśnie niedostosowanie prędkości i niewystarczająca odległość pomiędzy pojazdami są powodem powstawania największej ilości poważnych zdarzeń na drogach. Śliska nawierzchnia drogi znacznie wydłuża odległość, po jakiej od wciśnięcia hamulca zatrzyma się pojazd.

Szybko zapadający zmrok wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania, a także na naszą sprawność psychofizyczną. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. W takich warunkach kierowcy często nie są w stanie dostrzec pieszego ubranego w odzież w ciemnych kolorach. Dlatego zachęcamy wszystkich pieszych do noszenia elementów odblaskowych. To może uratować życie!  - czytamy na stronie policji.

Zalegający na nadwoziu i szybach śnieg oraz lód może skutecznie utrudniać poruszanie się pojazdem. Policjanci przypominają, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Pamiętajmy więc, aby przed wyjazdem zadbać o stan naszego pojazdu, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo własne, jak i innych uczestników ruchu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również