Wiadomości z Wodzisławia Śląskiego

Trwają prace nad nową Strategią Rozwoju Miasta

  • Dodano: 2020-11-24 14:00

- Zgodnie z opracowanym harmonogramem nowy dokument Strategii Rozwoju Miasta Wodzisławia Śląskiego powinien ukazać się w IV kwartale 2021 r. - informują pracownicy Wydziału Strategii i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta.

Uchwała w sprawie określenia szczegółowego trybu i harmonogramu opracowania projektu strategii ma zostać podjęta w trakcie kolejnej sesji Rady Miejskiej, 25 listopada.

- Strategia jest dokumentem, który powinien odgrywać kluczową rolę w zarządzaniu rozwojem miasta. W kolejnych etapach prac zostaną określone obszary, które będą wyznaczały główne kierunku tego rozwoju - mówi Piotr Kulesza, główny specjalista w Wydziale Strategii i Funduszy Zewnętrznych UM.

Wodzisławska strategia ma na celu wyznaczenie kierunków działań, jakie należy podjąć w perspektywie 2030 roku. Istotnym elementem prac nad dokumentem będzie także uwzględnienie uwarunkowań i celów wynikających z nowych priorytetów polityki UE, polityki krajowej zdefiniowanej w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego oraz Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego - Śląskie 2030.

Działania związane z nową Strategią Rozwoju Miasta rozpoczęły się w styczniu 2020 roku. W proces tworzenia strategii zaangażowano Fundację Kreatywny Śląsk, która będzie odpowiadać za opracowanie gotowego dokumentu poprzez animację i moderację całości działań skierowanych do różnych grup interesariuszy: mieszkańców, członków organizacji pozarządowych, środowisk edukacyjnego i kulturalnego, przedsiębiorców i instytucji rynku pracy, jak również radnych Rady Miejskiej, prezydenta miasta i jego zastępców, pracowników Urzędu Miasta i miejskich jednostek organizacyjnych. Prace uwzględniają między innymi konsultacje z wodzisławianami. Sposób przeprowadzenia spotkań czy warsztatów uzależniony będzie od sytuacji epidemiologicznej.

Przypomnijmy, obecna Strategia Rozwoju Miasta obowiązuje do końca 2020 roku. Ewaluacja tego dokumentu powinna zostać przeprowadzona w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wnioski uwzględnione zostaną w procesie tworzenia nowej strategii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Wodzislaw.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również